Farma fotowoltaiczna Bydgoszcz

Planowana realizacja farmy fotowoltaicznej 25 MW na terenie bydgoskiego portu lotniczego.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

Lotnisko Bydgoszcz- Szwederowo

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz zlokalizowany około 3 km od centrum Bydgoszczy, na osiedlu Szwederowo, dlatego jest znany jako port lotniczy Bydgoszcz-Szwederowo. Właścicielami portu lotniczego są: samorząd województwa kujawsko-pomorskiego (ok. 67% udziałów), miasto Bydgoszcz (23%), Państwowe Porty Lotnicze (7%) oraz 12 innych akcjonariuszy.

 

Finanse

„Przy założeniu, że koszt budowy 1 MW to 9 mln zł, to całkowity koszt budowy farmy wyniesie 225 mln zł. Dotacja może wynieść do 80 proc. wartości inwestycji” – szacuje Joanna Sowińska, rzeczniczka Portu Lotniczego w Bydgoszczy.

Budowa

Pod budowę instalacji pierwotnie (2014r.) zarezerwowano ponad 50ha.

Stan na listopad 2021 r.: Farma fotowoltaiczna bydgoskiego portu lotniczego pozostaje wciąż bez pozwolenia na budowę.

Jak podano w marcu 2022r. – pierwszym etapem prac nad budową instalacji fotowoltaicznych na terenie lotniska w Bydgoszczy jest utworzenie instalacji fotowoltaicznej o mocy blisko 50 kW, złożonej z ponad 100 paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych nieopodal bazy technicznej. Ich dokładną liczbę oraz projekt będzie znany po wyłonieniu wykonawcy i podpisaniu umowy. Instalacja pozwoli przede wszystkim zredukować wydatki na energię elektryczną oraz w znaczny sposób przyczyni się do poprawy jakości środowiska.

Wpływ

Instalacja ma moc 25 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej może wynieść 21250 MWh, czyli tyle, ile zużywa średnio 7000 gospodarstw domowych.

Wyprodukowana energia zapewni prąd ponad 7000 gospodarstw domowych, co przełoży się na przychód – rocznie ma sięgnąć nawet 21 mln zł.

Dodatkowo farma pozwoli ograniczyć ilość emitowanego do atmosfery CO2 o nawet 17,255 mln ton rocznie, czyli tyle, ile wytwarza prawie 4000 samochodów.

Planowana inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest zgodna z planami województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie rozwoju OZE. W kontekście regionalnym wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa energetycznego, zapewniając nowe, stabilne i w 100% ekologiczne źródło energii. W kontekście krajowym wpisuje się w politykę energetyczną kraju.

Bibliografia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Bydgoszcz-Szwederowo

– http://www.euroinfrastructure.eu/infrastruktura/lotnisko-w-bydgoszczy-wybuduje-farme-fotowoltaiczna/

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/w-bydgoszczy-powstanie-potezna-farma-fotowoltaiczna,62982.html

http://nowosci.com.pl/318261,Na-terenie-Portu-Lotniczego-w-Bydgoszczy-powstanie-duza-farma-fotowoltaiczna.html

http://www.polskieradio.pl/42/3167/Artykul/1235382,Bydgoszcz-buduje-na-lotnisku-

– https://www.elektro.info.pl/artykul/najnowsze/177529,port-lotniczy-bydgoszcz-inwestuje-w-fotowoltaikeData ostatniej modyfikacji: 25 kwietnia 2022

Inwestycje