Farma fotowoltaiczna Czernikowo

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

Energa Wytwarzanie to jedna z największych krajowych grup energetycznych w Polsce.  Działalność segmentu wytwarzania związana jest z wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej, przesyłem i dystrybucją ciepła oraz świadczeniem usług systemowych.

 

Wykonawca:

global-energy-services-logo

Global Energy Servieces to firma oferująca konstrukcję i serwis instalacji fotowoltaicznych oraz wiatrowych, działająca w ponad 20 krajach.

 

 

 

Przebieg inwestycji

Roboczy-page-008

Finanse

Całkowity koszt projektu wyniósł 81,6 mln zł.

W maju 2014 Energa Invest w drodze przetargu jako wykonawcę elektrowni wybrała hiszpańską firmę Global Energy Services Siemsa. Najważniejszym kryterium wyboru była zdolność finansowa i kredytowa wykonawcy (maksymalnie 94 pkt.), cena (maksymalnie 3 pkt) i moc instalacji (maksymalnie 3 pkt.).

Projekt uzyskał ponad 19,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej[3].

Technologia

Moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej Czernikowo wynosi 3,77 MW. Instalacja zajmuje powierzchnię 24 244 m2. Farma posiada kontenerową stację transformatorową składającą się z rozdzielni niskiego napięcia, komory transformatorów i rozdzielni średniego napięcia z nastawnią oraz przyłącze kablowe podziemne do linii SN 15 kV. Elektrownia zbudowana została z 15 708 paneli fotowoltaicznych o mocy 240 W każdy[4].

Planowana produkcja energii na poziomie 3 300 MWh rocznie.

Wpływ

Elektrownia fotowoltaiczna w Czernikowie jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu – nie zanieczyszcza powietrza, nie wytwarza odpadów ani nie emituje hałasu. Dzięki tej inwestycji uniknięto emisji około 3100 ton CO2 rocznie. Jest to największa tego typu instalacja w Polsce.
Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu Smart Toruń, mającego na celu modernizację infrastruktury sieciowej, nowe produkty i taryfy dla klientów, inteligentne oświetlenie miejskie oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Bibliografia

http://energetyka.wnp.pl/energa-wybuduje-kolejna-elektrownie-fotowoltaiczna,212711_1_0_0.html

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/w-gminie-czernikowo-uruchomiono-najwieksza-polska-farme,2189315,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

http://www.energa-wytwarzanie.pl/obiekty/lista-obiektow/czernikowo,56,obiekt.html

http://media.energa.pl/pr/303079/energa-uruchomila-najwieksza-elektrownie-sloneczna-w-polsce

 Data ostatniej modyfikacji: 14 stycznia 2018

Inwestycje