Farma fotowoltaiczna Gryźliny

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

Spółka powiatowo-gminna Fotowoltaika Gryźliny

Wykonawca:

solartec_logo

Solartec HOLDING spółka specjalizuje się w zakresie systemów fotowoltaicznych. Oprócz produkcji ogniw fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego i paneli fotowoltaicznych firma długofalowo zajmuje się projektowaniem i realizacją kompletnych systemów fotowoltaicznych i elektrowni.

 

Przebieg inwestycji

Roboczy-page-010

Finanse

O zlecenie na zaprojektowanie i budowę elektrowni słonecznej o mocy 1 MW na lądowisku w Gryźlinach starało się pięć firm i konsorcjów, które za wykonanie zadania zaoferowały od 5,6 mln do 7,8 mln zł. Cztery oferty odrzucono ze względu na ich wady.

 

Fotowoltaiczna inwestycja na lądowisku w Gryźlinach jest największym z czterech projektów, które uzyskały unijne dofinansowanie w konkursie na ” Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii” z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-13. Projekt budowy elektrowni słonecznej na lądowisku w Gryźlinach otrzymał prawie 3,3 mln zł dofinansowania.

 

Całkowity koszt ekologicznej inwestycji wyniósł 8,2 mln zł.

Brakujące środki pochodziły m.in. z niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

 

Wypracowany zysk w pierwszej kolejności będzie przeznaczony na rozwój lądowiska w Gryźlinach – tak zostało zapisane w statucie spółki Fotowoltaika Gryźliny.

Technologia

Energia elektryczna wyprodukowana w ciągu roku: 900MWh.

Elektrownia powstała na działce o powierzchni 2 hektarów. Łączna powierzchnia 4000 sztuk paneli to około 6 tysięcy metrów kwadratowych.

Przyłączenie do sieci dokonała firma Energa Operator S.A.

 

Budowa

Budowa elektrowni była możliwa dzięki współpracy powiatu olsztyńskiego z Politechniką Warszawską oraz gminą Stawiguda. Porozumienie podpisano w 2010 roku.

Bibliografia

http://www.powiat-olsztynski.pl/bedzie-prad-ze-slonca?print=print

http://odnawialnezrodlaenergii.pl/energia-sloneczna-aktualnosci/item/825-na-terenie-ladowiska-w-gryzlinach-powstanie-farma-sloneczna

http://www.olsztyn24.com/news/22431-czesi-zaprojektuja-i-wybuduja-elektrownie-sloneczna-w-gryzlinach.html

http://ro.com.pl/konczy-sie-budowa-elektrowni-slonecznej-w-gryzlinach/01162354

http://ro.com.pl/podpisano-umowe-na-budowe-fotowoltaiki-gryzliny/0190686

http://ro.com.pl/czesi-zbuduja-pierwsza-elektrownie-ma-warmii-i-mazurach/01107054Data ostatniej modyfikacji: 14 stycznia 2018

Inwestycje