Farma fotowoltaiczna Przykona

Inwestycja w farmę fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej ok. 200 MW w gminie Przykona, powiat Turek, na terenach zajmowanych dawniej przez kopalnię węgla. Planowane zakończenie realizacji to marzec 2023 rok.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

EDPR – EDPR weszła na polski rynek w 2008 roku i obecnie (2022) posiada drugie co do wielkości portfolio operacyjne w Polsce

Neo Energy Group (spółka zależna EDPR) – firma od 15 lat zajmująca się rozwojem projektów z dziedziny Odnawialnych Źródłach Energii

 

Wykonawca:

Electrum Concreo (do 03.2022: Electrum) to jeden z czołowych wykonawców infrastruktury dla odnawialnych źródeł energii. Spółka realizuje strategiczne kontrakty na wielkoformatowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, budując i uruchamiając obiekty w sektorze energetyki alternatywnej, informacyjnym i przemysłowym. Całość procesu jest przeprowadzana w ramach Grupy Electrum, działającej w formule One Stop Shop. Spółka odpowiada także za przeprowadzenie wszelkich czynności formalno- prawnych w ramach realizacji oraz przejęcie i mitygację ryzyk.

Przebieg inwestycji

marzec 2023 –  planowane zakończenie budowy farmy

kwiecień 2022 – początek budowy

Finanse

Inwestor przygotowuje dokumenty potrzebne do pozyskania funduszy UE z projektu  Platforma współpracy dla regionów górniczych (Coal Regions in Transition Platform).

Budowa

Zakres prac realizowanych przez Wykonawcę:

  • Montaż konstrukcji, paneli, inwerterów, stacji NN/SN
  • Projekt i ułożenie linii kablowej SN o długości 40 km włącznie z dostarczeniem materiałów budowlanych
  • Projekt i ułożenie linii kablowej WN o długości 10 km włącznie z dostarczeniem materiałów budowlanych

Wpływ

Farma Przykona zlokalizowana jest w pobliżu elektrowni ZE PAK, na terenach, gdzie od lat osiemdziesiątych znajdowała się kopalnia węgla brunatnego „Adamów”.

Władze gminy Przykona świadome, że tamtejsza kopalnia węgla zostanie w przyszłości zamknięta – ze względu na wyczerpanie złoża od lat przygotowywały się, by tereny po niej wykorzystać pod budowę elektrowni bazujących na odnawialnych źródłach energii. Już w 2017 r. zmieniły w tym celu plan zagospodarowania przestrzennego tej części gminy. W konsekwencji gmina Przykona będzie w przyszłości największym zagłębiem farm fotowoltaicznych w Polsce.

W roku 2022 wystartowały budowy trzech gigantycznych elektrowni solarnych. Pierwszą, o mocy 150 MW (na 150 hektarach), będzie budować firma Neo Solar Farms. Drugą, o mocy 200 MW, na 200 ha, portugalski koncern EDP, dotychczas bardziej znany z realizacji inwestycji wiatrowych. Trzeci projekt – też o mocy 200 MW – prowadzi firma ZE PAK, należąca do grupy kapitałowej Zygmunta Solorza. Ponadto do budowy farmy fotowoltaicznej w tym regionie przygotowuje się spółka Energa. Sumarycznie będzie to 650 MW mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej.

Bibliografia

– https://neoenergygroup.pl/project-portfolio/przykona-pv-power-plant/

– https://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/fotowoltaiczne-farmy-zmieniaja-sie-w-zaglebia-gminy-moga-na-tym-zarobic,341841.htmlData ostatniej modyfikacji: 8 września 2022

Inwestycje