Farma fotowoltaiczna Wierzchosławice

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

2-0Energia Wierzchosławice Sp. z o.o. to spółka należąca do gminy, która została utworzona w celu zainwestowania w ww. farmę. Celem projektu była poprawa efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie systemów energii odnawialnej. Gmina już wcześniej zainteresowała się pozyskiwaniem energii ze słońca. W ramach pilotażowego programu współfinansowanego z funduszy unijnych w 40 prywatnych domach zainstalowano zestawy solarne podgrzewające wodę.
Po ukończeniu projektu wybudowania famy fotowoltaicznej Wierzchosławice spółka zakończyła swoją działalność.

 

Wykonawca:

adapteq_logo

ADAPTEQ Engineering jest konsultingową firmą inżynierską. Firma zajmuje się m.in.  kompleksowym wsparciem inwestorów instytucjonalnych i prywatnych w dziedzinie projektowania, budowy i eksploatacji Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), obejmujące głownie:   elektrownie fotowoltaiczne i hybrydowe (planowanie, projektowanie, nadzór budowy), elektrownie wiatrowe, biogazownie, bloki i zespoły kogeneracyjne, kolektory słoneczne, pompy ciepła.

Przebieg inwestycji

Roboczy-page-009

Finanse

W pierwszym kwartale 2011 roku władze gminy ogłosiły przetarg na realizację pierwszego etapu projektu, czyli dostarczenie 4445 paneli słonecznych o łącznej mocy 1 MW, wykonanie całej konstrukcji i okablowanie. Oferty można było składać do 17 maja 2011 roku.
Zgodnie z danymi dotyczącymi przetargu, wygrała go firma ADAPTEQ Engineering uzyskując 100 punktów. Decyzja została wydana 7 lipca 2011 roku.

 Nr oferty  Nazwa wykonawcy  Liczba uzyskanych punktów
 1  TRACKTEBEL ENGINEERING S.A.  16.91
 2  Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ELMA” Sp. z o.o. 8.08
 3  MIASTOPROJEKT WROCŁAW Sp. z o.o.  6.02
 4  ADAPTEQ Engineering  100.00
 5  TEBODIN Poland Sp. z o.o.  oferta odrzucona
 6  Elzag Protech  12.04

Dokonano szacunków, według których budowa farmy miała kosztować 9,5 mln zł. Gmina pozyskała na ten cel 50% dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Pozostałe 50% to wkład własny i pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Finalnie koszt inwestycji wyniósł w sumie 8,6 mln zł.

 

W pierwszym roku instalacja solarna w Wierzchosławicach wyprodukowała ponad 1000 MWh energii elektrycznej, co było wynikiem lepszym od prognozowanego, w drugim roku produkcja energii była jednak niższa, co Wiesław Rajski tłumaczył długą zimą. Po trzech zimowych miesiącach od uruchomienia farma słoneczna w Wierzchosławicach zarobiła już około 60 tys. zł. Jednak z biegiem następnych lat produkcja i zyski znacznie zmalały.

 

Technologia

Farma składa się z 4445 paneli słonecznych (każdy o mocy 225 W) i znajduje się na działce o powierzchni 2 ha. Poszczególne panele zamontowane są na konstrukcji stalowej wbijanej kafarem do ziemi. Energia spływa z paneli do przetwornic, które zamieniają prąd stały na prąd zmienny, a następnie przez transformator przesyłana jest do sieci energetycznej.

wierzchloslawice_zdjecie

Wpływ

Farma fotowoltaiczna w Wierzchosławicach od początku budowy wywoływała wiele niejasności. 24 lutego 2015 roku do firmy weszło Centralne Biuro Antykorupcyjne, by zweryfikować informacje dotyczące farmy. Według p. Zbigniewa Drąga, wójta Wierzchosławic, spółka od samego początku istnienia przynosi straty, wynoszące około miliona złotych w 2014 roku.

Bloger Bogdan Szymański, absolwent AGH w Krakowie oraz osoba zajmująca się instalacjami fotowoltaicznymi od wielu lat, nie zostawia suchej nitki na farmie. W artykule (https://solaris18.blogspot.com/2015/03/farma-w-wierzchosawicach-obnaza-jakosc.html) opisuje nieprawidłowości związane z instalacją. Mnogość dziwnych wymagań zawartych w SIWZ oraz kwoty budowy mogą sugerować ustawienie przetargu.

Bibliografia

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/8772/farma-fotowoltaiczna-w-wierzchoslawicach-zarobila-900-tys-zl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Farma_fotowoltaiczna_w_Wierzchos%C5%82awicach

http://energetyka.inzynieria.com/cat/16/art/26947/najwieksza-farma-fotowoltaiczna-w-kraju

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/14989/cba-na-farmie-fotowoltaicznej-w-wierzchoslawicach

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/1042/wierzchoslawice-ile-zarobi-farma-solarna-w-2012

https://solaris18.blogspot.com/2015/03/farma-w-wierzchosawicach-obnaza-jakosc.html

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/cba-sprawdza-jak-funkcjonuje-wierzchoslawicka-farma-fotowoltaiczna/Data ostatniej modyfikacji: 14 stycznia 2018

Inwestycje