Farma fotowoltaiczna Witnica

Realizacja inwestycji w farmę fotowoltaiczną o mocy znamionowej 64 MW ukończona w marcu 2021 r. W momencie zakończenia budowy – największa elektrownia słoneczna w Polsce

Inwestor i wykonawcy

BayWa r.e to firma zależna od firmy BayWa AG. Działa na polskim rynku od 2009 roku. Do ich portfolio należy farma wiatrowa w Kamionce o mocy 30 MW oraz różne inne różne projekty. Od 2016 roku dostarczają hurtowo urządzenia do instalacji fotowoltaicznych na polski rynek.

Przebieg inwestycji

sierpień 2021r. – sprzedaż farmy Witnica spółce Alternus Energy Group

marzec 2021 r. – data oddania instalacji do użytku

Listopad–grudzień 2020 r. – montaż stacji elektroenergetycznej wysokiego napięcia

Listopad 2020 r. – zakończenie budowy instalacji

Lipiec 2020 r. – rozpoczęcie budowy (badania, zarządzanie roślinnością, instalacja ogrodzenia, budowa dojazdu na teren, drogi wewnętrzne, logistyka terenu itp.)

Finanse

W sierpniu 2021r. spółka BayWa r.e. podjęła decyzję o sprzedaży znajdującej się w Witnicy farmy fotowoltaicznej spółce Alternus Energy Group z Irlandii

Farma zostanie wybudowana bez żadnego dofinansowania, a cała inwestycja kosztowała 170 milionów złotych. Według firmy wszystko zwróci się w parę lat.

Korzyści finansowe osiągnie również gmina Witnica, które będzie wstanie pozyskać środki za dzierżawienie gruntu. Do gminy trafia niecałe 350 tysięcy złotych rocznie. Dodatkowo firma ma płacić podatek od instalacji.

Technologia

Farma w Witnicy będzie miała łączną moc 64,6 MWp i roczną wydajność 68 GWh. Zainstalowanych zostanie ponad 150 000 modułów polikrystalicznych Jinko Solar o maksymalnej sprawności 20,13%. Każdy z nich ma dwa metry długości i jeden metr szerokości.

Projekt obejmuje budowę stacji transformatorowej 30/110 kV, która zostanie podłączona do istniejącej stacji 110 kV należącej do Enea Operator (DNO) poprzez nową linię kablową o długości około 1,3 km.

Falowniki: 500 komponentów do falownika Huawei.

Jako dostawca technologii dla stacji elektroenergetycznej wysokiego napięcia, łączącej farmę fotowoltaiczną z siecią została wybrana firma Hitachi ABB Power Grids w maju 2021r.

 

Materiał filmowy inwestora z budowy inwestycji PV Witnica:

https://www.youtube.com/watch?v=yAaPIzGo0Z0

 

pv_witnica

Wpływ

Okoliczni mieszkańcy zyskają bezpieczeństwo energetyczne. Gmina Witnica na dzierżawie gruntu i podatkach zarobi rocznie około miliona złotych. Z prądu skorzystają mieszkańcy Witnicy i okolic. Energię elektryczną z Białczyka kupiła też firma Górażdże, która ma w Polsce kilka fabryk betonu, cementu i kruszywa.

Firma BayWa zamierza też wybudować podobną farmę fotowoltaiczną w Kamieniu Małym. Elektrownia słoneczna ma powstać także w Mościcach. Zostaną wybudowane na ponad 300 hektarach terenów, które BayWa wydzierżawi od tamtejszych rolników.

 

 

Witnica wpływ1

 

Bibliografia

https://gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl/najwieksza-farma-fotowoltaiczna-w-polsce-bedzie-kolo/ar/c1-8130411

https://gorzow.tvp.pl/52182250/co-za-widok-farma-fotowoltaiczna-spod-witnicy-prawie-gotowa

https://witnica.baywa-re.com/pl/#zaanga%C5%BCowanie-lokalne

https://www.baywa-re.pl/pl/solar/witnica

https://www.wnp.pl/energetyka/hitachi-abb-power-grids-z-umowa-przy-najwiekszej-farmie-fotowoltaicznej-w-polsce,471453.html

– https://www.rynekelektryczny.pl/baywa-sprzedaje-farme-fotowoltaiczna-w-witnicy/Data ostatniej modyfikacji: 24 kwietnia 2022

Inwestycje