Farma słoneczna Wesołowo

Budowa farmy fotowoltaicznej w Wesołowie, gmina Wielbark w woj. warmińsko-mazurskim o mocy 0,634 MW.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor: Fotowoltaika Wesołówek Sp. z o.o.

fotowoltaika wesołowo

Spółka założona 12 lutego 2013 roku. Jej działalność obejmuje wytwarzanie energii elektrycznej. Spółka zaprzestała swojej działalności 22 października 2015r.

Finanse

Koszt inwestycji, zrealizowanej przez spółkę Fotowoltaika Wesołowo, oszacowano na ponad 4,18 mln zł, z czego 1,7 mln zł pokryła unijna dotacja. Powstała ona dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 i pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Technologia

Farma w Wesołówko, której powierzchnia wynosi blisko 1 ha, jest już włączona do sieci energetycznej. Jest w stanie wyprodukować ok. 700 MWh energii elektrycznej rocznie, a tym samym zasilać nawet ok. 150 średnich gospodarstw domowych. Instalacja składa się z 2 640 modułów polikrystalicznych o łącznej powierzchni ok. 3,3 tys. m2, z których energia przekazywana jest za pomocą połączeń kablowych do inwerterów. Panele zainstalowane w rzędach stoją na stelażach ustawionych na gruncie. Inwertery to urządzenia, które zmieniają prąd stały generowany w panelach solarnych na prąd zmienny o napięciu wyjściowym 400 V. Następnie poprzez specjalną stację transformatorową instalacja doprowadza prąd do sieci elektroenergetycznej.

Budowa

Umowę dotacji podpisano 30 grudnia 2013 roku w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i gospodarki wodnej w Olsztynie. Budowa rozpoczęła się w lecie 2013 roku, a zakończyła 6 listopada 2014 roku. Farma we Wesołówku powstała w miejscu, gdzie dawniej było Państwowe Gospodarstwo Rolne. W czasie budowy wystąpiły drobne problemy z przyłączeniem instalacji, lecz wykonawcy udało się je rozwiązać.

Bibliografia

https://www.warmia.mazury.pl/pl/srodowisko/231-aktualnosci/3330-sloneczna-farma-w-bylym-pegeerze

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/13411/warminsko-mazurskie-staje-sie-polskim-zaglebiem-fotowoltaiki

http://www.wfosigw.olsztyn.pl/?art_id=31&type=aktualnosci&full=1725&sp=3

http://www.oze.pl/energia-sloneczna/w-wesolowku-woj-warminsko-mazurskie-uruchomiono-farme-fotowoltaiczna,1621.htmlData ostatniej modyfikacji: 15 marca 2017

Inwestycje