Farma wiatrowa Dolice

Budowa farmy wiatrowej zlokalizowanej w województwie zachodniopomorskim, w skład której wejdzie 19 turbin firmy Siemens Gamesa o łącznej mocy zainstalowanej 47,5 MW

Inwestor i wykonawcy

Grupa innogy jest jednym z wiodących europejskich koncernów energetycznych. Grupa działa w obszarach sprzedaży energii, elektroenergetycznej i gazowej infrastruktury sieciowej oraz energii odnawialnej. innogy Renewables posiada na ten moment dziewięć lądowych farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy zainstalowanej ponad 270 MW. Farma wiatrowa Dolice jest dziesiątym projektem farmy wiatrowej innogy w Polsce

 

Global Energy jest polską spółką istniejącą od 2004 roku, powstałą po fuzji dwóch niezależnych firm ogólnobudowlanych działających na rynku od 1999 r. W zakres ich działań wchodziły w szczególności zbrojenia do palownic, wiertnic i dużych elementów żelbetowych takich jak wiadukty i mosty.

Firma działa na terenie całej Polski. Obecnie segmentem rynku budowlanego, w którym się specjalizuje jest budowa farm wiatrowych, czyli szeroko rozumiana energia odnawialna. Specjalizacja, którą obrała firma są konstrukcje metalowe oraz żelbetowe. Global NEergy buduje fundamenty pod turbiny wiatrowe oraz infrastrukturę z nimi związaną między innymi drogi dojazdowe oraz place manewrowe.

Przebieg inwestycji

kwiecień 2021 – ogłoszenie przez inwestora zakończenia instalacji wszystkich turbin

koniec 2020 – pierwotnie planowane oddanie inwestycji do użytku

marzec 2020 – rozpoczęcie prac budowlanych

listopad 2018 – wyniki aukcji dużych farm wiatrowych w Polsce

Finanse

Inwestycja jest efektem wygranej w pierwszej w Polsce aukcji dla dużych lądowych farm wiatrowych, przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 roku.

Jesienią 2019r. zostało przypieczętowane przejęcie należących do Innogy aktywów w energetyce odnawialnej, w ramach transakcji między niemieckimi koncernami energetycznymi RWE i E.ON. Transakcję sfinalizowano w lipcu 2020r. W skład przejętych przez RWE aktywów OZE weszła farma wiatrowa Dolice.

Technologia

W skład farmy wiatrowej wejdzie 19 turbin firmy Siemens Gamesa o łącznej mocy 47,5 MW

Dane dotyczące turbiny:

Model      SG 2.6-114

Moc znamionowa      2.625 MW

Temperatura pracy      zakres od -20ºC do 35ºC

Średnica łopat wirnika      114 m

Materiał śmigieł      Włókno szklane wzmocnione żywicą epoksydową/poliestrową

 

Stalowe konstrukcje turbin wiatrowych na Farmie Wiatrowej w Dolicach posadowione są na żelbetowych fundamentach wykonywanych na placu budowy.

W pierwszym etapie prac konieczne było wykonanie podlewek pod płytami podstaw stalowych konstrukcji wież. Pierścienie podstaw mają szerokość 43 cm i średnicę 15,5 m oraz szerokość 53 cm i średnicę 17 m. Podlew musiał być wykonywany w sposób ciągły, bez przerw. W drugim etapie prac wykonywane były powłoki ochronne betonu fundamentów narażonych na działanie czynników atmosferycznych na oraz uszczelnienie styków pomiędzy elementami konstrukcji.

 

Rys.1 Przygotowanie stalowych konstrukcji dla turbiny wiatrowej

FW Dolice1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Rys.2 Zdjęcie turbiny SG 2.6-114 z karty katalogowej firmy Siemens

FW Dolice 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bibliografia

https://www.innogy.pl/pl/dla-mediow/2020/innogy-buduje-dziesiata-farme-wiatrowa-w-polsce

http://geototal.com.pl/bez-kategorii/farma-wiatrowa-dolice/ .

https://www.siemensgamesa.com/products-and-services/onshore/wind-turbine-sg-2-6-114

https://www.terenyinwestycyjne.info/wiadomosci/tereny-inwestycyjne/na-terenach-gminy-dolice-powstanie-farma-wiatrowa

https://pol.sika.com/content/dam/dms/plcon/q/SaW%20L%C4%85dowa%20farma%20wiatrowa%20Dolice.pdf

https://www.siemensgamesa.com/-/media/siemensgamesa/downloads/en/products-and-services/onshore/brochures/siemens-gamesa-onshore-wind-turbine-sg-2-6-114-en.pdf

https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/105268/rwe-ma-dwie-nowe-farmy-wiatrowe-w-polsceData ostatniej modyfikacji: 25 marca 2022

Inwestycje