Farma wiatrowa Huszlew

Realizacja budowy farmy wiatrowej Huszlew złożonej z 16 turbin o łącznej mocy zainstalowanej 48 MW. Zakończenie budowy planowane jest na 2023 rok.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

OX2-logoOX2 – działalność firmy zawiera ocenę i rozwój projektów oraz skuteczne nabywanie praw do nich od deweloperów. Prowadzi inwestycje w Szwecji, Finlandii, Polsce, Francji, Norwegii, Hiszpanii, Rumunii, na Litwie i we Włoszech. Siedziba główna firmy mieści się w Sztokholmie.

 

 

 

Wykonawcy:

ONDE S.A. – firma będąca częścią Grupy Kapitałowej ERBUD, jednej z największych polskich grup budowlanych na rynku. Specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, inżynieryjno-drogowym, przemysłowym i energetycznym.

 

P&G Sp. z o. o. – firma zajmująca się projektowaniem, budowaniem, integracją i uruchamianiem obiektów energetycznych oraz przemysłowych. Świadczy usługi kompleksowego zarządzania aktywami przemysłowymi oraz energetycznymi, zarówno w zakresie technicznym (O&M), jak i finansowym.

Przebieg inwestycji

2023 r. – planowane oddanie farmy wiatrowej do eksploatacji

Lato 2021 r. – rozpoczęcie prac nad budową farmy

2020 r. – nabycie projektu farmy wiatrowej przez OX2

Finanse

W czerwcu 2021 roku OX2 sprzedało farmę wiatrową Huszlew, o mocy zainstalowanej 45 MW, na rzecz funduszu zarządzanego przez Octopus Renewables. OX2 rozpoczęło budowę farmy latem 2021 roku roku i po zakończeniu budowy (2023 rok) ma ją przekazać nabywcy  na mocy kontraktu EPC.

Technologia

Inwestycja składać się będzie z 15 turbin wiatrowych Nordex N117 – 3MW.

Parametry turbiny:

Moc znamionowa – 3000 kW
Minimalna prędkość wirnika – 7,9 obr/min
Maksymalna prędkość wirnika – 14,1 obr/min
Prędkość rozruchowa wiatru – 2,5 m/s
Prędkość maksymalna wiatru – 25 m/s
Prędkość nominalna – 12,5 m/s
Średnica łopat wirnika – 116,8 m
Powierzchnia omiatana przez łopaty – 10 715 m^2
Wysokość całkowita turbiny – 178,4 m
Wysokość piasty – 120 m

Budowa

Budowa farmy wiatrowej Huszlew obejmuje zbudowanie przez wykonawcę ONDE S.A. fundamentów, dróg, placów montażowych, wewnętrznych sieci SN, światłowodów, a przez wykonawcę P&Q Sp. z o.o. stację GPO i stację transformatorową 110/33 kV przez którą farma uzyska połączenie z siecią, a także uzyskanie pozwoleń EON i ION. Główny punkt zasilania, w postaci stacji łączącej farmę z systemem elektroenergetycznym powstanie na obrzeżach Liwek Włościańskich.

huszlew1

Przygotowanie fundamentów pod wieżę turbiny wiatrowej – zdjęcie z materiałów inwestora

 

huszlew-mapa

Lokalizacja farmy wiatrowej Huszlew – mapa z materiałów inwestora

 

Wpływ

Całkowita produkcja energii z farmy wiatrowej Huszlew to około 139 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną blisko 30 000 gospodarstw domowych. Pozwala to na uniknięcie emisji blisko 45 000 ton CO2 rocznie.

Jak podaje Stanisław Stefaniuk, wójt gminy Huszlew, przygotowania do budowy elektrowni wiatrowych trwały od 2013 roku. Lokalny samorząd przystąpił do zmiany studium dla tego obszaru, przeprowadzono liczne spotkania z zainteresowanymi mieszkańcami. Wybudowano maszt, za którego pomocą badano siłę wiatru. Po tych działaniach nastąpiło kilkuletnie wstrzymanie dalszych prac.

„Obecnie firma znowu przystąpiła do działań. Inwestor ma już wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę. W ciągu najbliższych dwóch lat, a więc do końca 2022 r., działająca w sektorze energetyki odnawialnej szwedzka firma wybuduje na terenie gminy Huszlew elektrownie wiatrowe.” – wynika z informacji z kwietnia 2021 r. podanych w regionalnym portalu Echo Katolickie.

Turbiny pojawią się w okolicach wsi: Mostów, Kopce, Juniewicze i Liwki Szlacheckie. Najmniejsza odległość dzieląca urządzenie od domu wyniesie 900 m. Pozostałe zostaną usytuowane dalej. Piętnastu właścicieli gruntów, na których staną wiatraki, podpisało z inwestorem umowy, które zagwarantują im dodatkowe dochody za dzierżawę ziemi pod urządzenie – podkreśla Stanisław Stefaniuk.

Gmina otrzyma 2% podatku od przedsięwzięcia. Szacunkowo poziom wpływów podatkowych określa się na około 700 tys. zł rocznie.

Bibliografia

– https://www.ox2.com/pl/projects/huszlew/

– https://zielonagospodarka.pl/ox2-sprzedaje-farme-wiatrowa-o-mocy-45-mw-firmie-octopus-renewables-1754

– https://cleanerenergy.pl/2021/06/30/farma-wiatrowa-huszlew-zmienia-wlasciciela/

– https://www.thewindpower.net/turbine_en_614_nordex_n117-3000.php

– https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/105776/octopus-renewables-wchodzi-na-polski-rynek-wiatrowy

– https://pandq.pl/aktualnosci/

– https://www.echokatolickie.pl/index.php?str=100&id=18845Data ostatniej modyfikacji: 19 lipca 2022

Inwestycje