Farma wiatrowa Jasna

Budowa farmy wiatrowej złożonej z 39 turbin wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 132 MW, zlokalizowana w województwie pomorskim.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

Windfarm Polska III to firma powstała w roku 2005, która zajmuje się produkcją silników elektrycznych, prądnic oraz transformatorów. Ponadto rozwija branże związaną z energią odnawialną oraz środowiskiem. Znajduje się ona w posiadaniu spółki „Stadtwerke München” GmbH.

Wykonawca:

Projekt utworzyła polska spółka zależna Grupy WKN-Sevivon. Dodatkowo spółki z Grupy PNE-Sevivon są zaangażowane w etap budowy i zapewniają właścicielowi obsługę techniczną po uruchomieniu farmy wiatrowej. WKN jest regionalnym przedsiębiorstwem działającym na poziomie międzynarodowym, od 30 lat będąc jednym z wiodących deweloperów w Niemczech, Europie i Republice Południowej Afryki. Zakres ich usług obejmuje zagospodarowanie terenu, planowanie i finansowanie, a także proces budowy oraz zarządzanie operacyjne, techniczne i komercyjne, a zatem dotyczy wszystkich etapów planowania przedsięwzięcia i eksploatacji. Natomiast Grupa PNE-Sevivon jest niemieckim pionierem energetyki wiatrowej działającym na arenie międzynarodowej i jednym z najbardziej doświadczonych deweloperów projektów farm wiatrowych na lądzie i na morzu.

Przebieg inwestycji

  • 23.03.2021r. – zakończenie budowy farmy wiatrowej,
  • styczeń 2021r. – Uzyskanie koncesji na sprzedaż energii,
  • 06.2019 – informacja do mieszkańców o rozpoczęciu realizacji inwestycji związanej z budową farmy wiatrowej „Jasna”,
  • 24.04.2019 – sfinalizowanie transakcji dotyczącej przejęcia farmy wiatrowej Jasna, którą PNE sprzedał firmie Stadtwerke München,
  • listopad 2018 – wygranie aukcji na sprzedaż energii z OZE w Polsce przez firmę WKN;

Technologia

Farma składa się w sumie z 39 turbin, w tym 22 typu Vestas V126 o mocy 3,45 MW każda i 17 turbin typu Vestas V126 o mocy 3,3 MW każda. Turbiny zostały wykonane przez duńskiego producenta wiatraków – firmę Vestas.

Budowa

Farma wiatrowa jest zlokalizowana we wsi Jasna, położonej na pograniczu Powiśla i Żuław Elbląskich w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminach  na terenie gmin Dzierzgoń, Stary Dzierzgoń oraz Mikołajki Pomorskie.

Wyzwaniami podczas wykonania inwestycji były: postawienie tak dużej ilości turbin, (rozstawione na sporym obszarze mającym ok. 17 kilometrów w osi północ-południe) oraz przyłączenie farmy wiatrowej do stacji transformatorowej. Trasa przyłączeniowa ma ok. 70 kilometrów długości i przecina dwie rzeki – Wisłę i Nogat. W ramach podziemnej sieci kablowej wysokiego napięcia 110 kV wykonano około 250 przewiertów (met. mikrotunelowania), z których najdłuższy, prawie 1,5-kilometrowy, przecina Wisłę.

Wpływ

Farma powstała zgodnie z celem przyjętym przez Stadtwerke München, który dotyczył zwiększenia produkcji energii odnawialnej do poziomu odpowiadającego całkowitemu zapotrzebowaniu generowanemu przez miasto Monachium. Ten cel ma zostać osiągnięty najpóźniej w roku 2025.

Farma wiatrowa „Jasna” zasila około 170 tysiąc gospodarstw domowych „zielonym” prądem.

Bibliografia

– http://aldesa.pl/projekty/farma-wiatrowa-dla-windfarm-polska-iii/

https://www.sevivon.pl/aktualnosci/detail/ukonczona-budowa-polskiej-farmy-wiatrowej-jasna-o-mocy-132mw?fbclid=IwAR0GisuJ90hSWZYA5iiUJRjBJu2-NHvVvdFB71iib5ZL-P_Dok80Yo5n8B4

https://www.sevivon.pl/aktualnosci/detail/ukonczona-budowa-polskiej-farmy-wiatrowej-jasna-o-mocy-132mw

https://youtu.be/xKa486Ilteshttps://www.elektro.info.pl/artykul/najnowsze/81331,farma-wiatrowa-jasna

https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/100587/to-bedzie-najwieksza-farma-wiatrowa-w-polsce

http://dzierzgon.pl/

https://www.sevivon.pl/firma/gdzie-jestesmyData ostatniej modyfikacji: 27 lutego 2022

Inwestycje