Farma wiatrowa Kraśnik

Budowa farmy wiatrowej złożonej z 7 turbin wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 24 MW, zlokalizowana w województwie lubelskim.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

Firma OX2 rozwija i sprzedaje farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne. Od 2004 roku OX2 jest liderem pod względem realizacji wielkoskalowych, lądowych inwestycji wiatrowych. OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Finlandii, Francji, Norwegii, Polsce, Hiszpanii, Rumuni, na Litwie oraz we Włoszech. Siedziba główna firmy znajduje się w w Szwecji.

Wykonawca:

Electrum jest firmą technologiczną wyspecjalizowaną w przygotowaniu, kompleksowej realizacji i serwisowaniu projektów inwestycyjnych i obiektów z obszarów energetyki, przemysłu i budownictwa.

Przebieg inwestycji

2024 r. – planowane oddanie farmy wiatrowej do użytku

2022 r. – dostawy elementów turbin

luty 2022 r. – rozpoczęcie budowy farmy wiatrowej Kraśnik, prace przygotowawcze

październik 2021 r. – sprzedaż projektu FW Kraśnik funduszowi Equitix

listopad 2020 r. – wygranie aukcji OZE

listopad 2020 r. – nabycie farmy wiatrowej Kraśnik przez OX2

Finanse

W listopadzie 2020 r., złożona przez OX2 oferta wygrała państwową aukcję na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł, zabezpieczając na aukcji 15-letni okres wsparcia (kontrakt różnicowy).

OX2 jako inwestor zastępczy dostarczy Equitix farmę wiatrową w fazie do eksploatacji („pod klucz”) na podstawie zawartej przez strony umowy EPC.

Technologia

W skład inwestycji wejdzie 7 turbin wiatrowych Vestas V126-3,45 MW

Parametry turniny:

Moc znamionowa – 3,45 MW
prędkość startowa – 3 m/s
prędkość maksymalna (wyłączenie) – 22,5 m/s
średnica łopat wirnika – 126 m
powierzchnia omiatana przez łopaty – 12 469 m^2

Budowa

Początkowym etapem jest budowa punktu przyłączenia, czyli podstacji energetycznej. Zlokalizowana będzie w sąsiedztwie obecnej stacji GPZ Budzyń, lubelskiego Oddziału PGE Dystrybucja. Następnie zostaną przygotowane drogi dojazdowe do elektrowni i przyłączone kable podziemne. Infrastruktura drogowa po zakończeniu budowy będzie dostępna dla mieszkańców gminy. Później nastąpi przygotowanie fundamentów pod turbiny i montaż generatorów duńskiego wytwórcy Vestas. Dostawy elementów turbin są planowane na 2022 rok. Planowany czas budowy farmy to około dwa lata.

krasnik_map

Lokalizacja turbin farmy wiatrowej Kraśnik – mapa z materiałów inwestora

 

Zakres prac poszczególnych firm biorących udział w realizacji projektu:

  • Generalny Wykonawca: Electrum (fundamenty, drogi, place manewrowe, wewnętrzna sieć SN i światłowody, stacja GPO, podłączenie WN do sieci, uzyskanie pozwoleń EON i ION)
  • Turbiny: Vestas (dostawa i montaż turbin)
  • DLA Piper świadczył usługi doradztwa prawnego dla OX2
  • EY Corporate Finance świadczył usługi doradztwa finansowego dla OX2

Wpływ

Szacowana łączna roczna produkcja energii z farmy wiatrowej w Kraśniku to ok. 79 GWh, co pokrywa roczne zapotrzebowanie dla ponad 16 tysięcy gospodarstw domowych i pozwala na uniknięcie emisji blisko 28 tysięcy ton CO2 każdego roku. Właściciel farmy będzie przekazywać do budżetu gminy każdego roku podatek, dzięki czemu będą mogły w niej powstać lokalne inwestycje stworzone z myślą o mieszkańcach, jak np. chodniki, oświetlenia ulic czy boiska.

Inwestycja pokrzyżowała plany niektórym właścicielom gruntów, którzy w związku z budową wiatraków nie mogą się wybudować – ze względu na obszar oddziaływania (dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli – tzw. zasada 10H). Wynosi on ponad 2 km. Aby to zmienić Urząd Miasta Kraśnik zlecił opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczającego zabudowę mieszkaniową dla tych terenów, po to by umożliwić na jego podstawie wydawanie pozwoleń na budowę. Projekt zmian był gotowy w lutym 2022 r. Do 1 marca można było złożyć uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Kraśnik.

Bibliografia

– https://www.kierunekenergetyka.pl/artykul,89686,firma-ox2-rozpoczela-budowe-farmy-wiatrowej-w-gminie-krasnik.html

– https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/106600/ox2-sprzedaje-kolejna-farme-wiatrowa-w-polsce

– https://www.ox2.com/pl/projects/krasnik/

– https://www.dziennikwschodni.pl/krasnik/farma-wiatrowa-powstanie-pod-krasnikiem-nowy-plan-pozwoli-budowac-domy,n,1000303323.html

– https://wysokienapiecie.pl/krotkie-spiecie/equitix-przejmie-farme-wiatr-o-mocy-24-mw-w-pow-krasnickim-budowana-przez-ox2/

– https://inwestycje.pl/biznes/ox2-rozpoczelo-budowe-farmy-wiatrowej-o-mocy-ponad-24-mw-w-gminie-krasnik/Data ostatniej modyfikacji: 21 lipca 2022

Inwestycje