Biogazownia Gorzesław

Budowa biogazowni Gorzesław niedaleko Wrocławia (pow. oleśnicki) w woj. Dolnośląskim o mocy 1,6 MWe.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor: Wolf System Sp. z o.o.

wolf system

Grupa Wolf działa aktywnie w całej Europie od ponad 40 lat. W Polsce firma Wolf System Sp. z o. o. została założona w 1990 r. Wolf System zatrudnia w Polsce około 100 pracowników, których kwalifikacje, kreatywność i zaangażowanie w wykonywaną pracę zapewniają sukces i dynamiczny rozwój spółki. Firma cechuje się elastyczną działalnością w różnych sektorach branży budowlanej.

 

 

Właściciel: Enea Wytwarzanie

enea

Enea Wytwarzanie to spółka należąca do Grupy Enea, która wytwarza energię i ciepło na potrzeby naszych Klientów. Obecnie produkuje prawie 8% energii elektrycznej wytwarzanej w kraju. Działalność Enei Wytwarzanie obejmuje również pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł oraz energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

 

Wykonawca: Mutag Polska Sp. z o.o.

mutag

MUTAG Polska Sp. z o.o. jest przedsiębiorstwem działającym w branży ochrony środowiska. Oferujemy kompletne rozwiązania technologiczne z zakresu projektowania i budowy biologicznych instalacji oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych, oczyszczania odcieków ze składowisk, budowy stacji uzdatniania wody pitnej oraz nowatorskich rozwiązań dotyczących redukcji i wykorzystania osadów pościekowych i biomasy jak również instalacji fermentacyjnych z możliwością wykorzystania biogazu.

Finanse

Enea Wytwarzanie nie zgodziła się na ujawnienie kosztów budowy biogazowni Gorzesław, podając, że zgodnie z polityką firmy nie ujawnia takich informacji.

Technologia

Moc: 1,6 MWe ( dwa generatory 1 MWe i 0,6 MWe produkcji Jenbacher)

Biogazownia w Gorzesławiu jest biogazownią rolniczą i jej podstawowym substratem jest kiszonka z kukurydzy kojarzona z gnojowicą świńską. Enea Wytwarzanie informuje, że zakup kiszonki odbywa się w drodze przetargów od rolników.

 

Zbiorniki:

Zbiorniki otwarte – Zbiorniki Fermentacyjne – 2 szt.:
średnica w świetle ø=27,0m
wysokość w świetle h=6,0m
pojemność V=3435,0 m3

Zbiornik otwarty – Magazyn Substancji Przefermentowanej:
średnica w świetle ø=40,0m
wysokość w świetle h=8,0m
pojemność V=10053,00 m3

Zbiornik wstępny gnojowicy:
średnica w świetle ø=7,0m
wysokość w świetle h=3,5m
pojemność V=134,50 m3

Wpływ

Rolnicy, którym udało się podpisać kontrakty na dostawę substratów do produkcji biogazu, nie ukrywają dziś zadowolenia. Jednak wcześniej nie wszyscy akceptowali pomysł budowy takiego kolosa we wsi. – Ludzie protestowali, bo bali się nieprzyjemnych zapachów. Nie chcieli u siebie powtórki z Liszkowa, w którym instalacja została zbudowana źle, a potem nie dawała żyć mieszkańcom – przypomina Zdzisław Pawlak, sołtys Gorzesławia. – Nasze władze, pomimo oporów mieszkańców, zgodziły się jednak na taką inwestycję – dodaje.
– Nie dajmy się zwariować! – denerwuje się Andrzej Czechowski, zastępca burmistrza gm. Bierutów, na terenie której znajduje się Gorzesław. – Gdzieś ta odnawialna energia musi być produkowana. Najłatwiej jest protestować. Wielu wolałoby, żeby taka instalacja powstała jak najdalej od nich, ale do korzystania z niej byliby pierwsi – zżyma się.
Z biogazowni do najbliższego domu jest zaledwie 450 m. – Póki co, nie ma jednak na co narzekać – przyznaje sołtys. – Zapachy stamtąd są nawet mniej intensywne niż z produkcji rolniczej. Pewnie dlatego, że biogaz, jak tłumaczyli nam przedstawiciele Enei, wytwarzany jest w cyklu zamkniętym, a surowce właściwie zabezpieczane i na bieżąco zużywane.
Jednak zimą 2013 r. na mieszkańców Gorzesławia padł blady strach. – Trwała budowa biogazowni, gdy nagle, pod naporem śniegu zawalił się dach jednego ze zbiorników. Od razu mieliśmy skojarzenia z Liszkowem. Sądziliśmy, że będzie to kolejna fuszerka – nie ukrywa sołtys Pawlak. Awarię potwierdza rzecznik Reed. – Faktycznie, doszło do uszkodzenia membrany w trzecim zbiorniku pofermentacyjnym. Naprawiliśmy ją – zapewnia.

Bibliografia

http://energetyka.wnp.pl/enea-wytwarzanie-uruchomila-druga-biogazownie,238931_1_0_0.html

http://www.wolfsystem.pl/Zbiorniki-zelbetowe-i-silosy2/Zbiorniki-zelbetowe/Zbiorniki-dla-biogazowni/Gorzeslaw

http://przedsiebiorcarolny.pl/index.php?itemid=3589



Data ostatniej modyfikacji: 27 lipca 2016

Inwestycje