Elektrownia Północ
Budowa nowej elektrownio mocy do 1600 MW w województwie pomorskim.
Inwestor i wykonawcy
Inwestor:
Kulczyk Investments S.A. jest międzynarodową grupą inwestycyjną specjalizującą się w inicjowaniu i prowadzeniu transakcji na światowych rynkach wschodzących. Kluczowe dla spółki sektory to ropa naftowa i gaz, surowce mineralne, infrastruktura, wytwarzanie energii, jak również dystrybucja oraz obrót energią elektryczną i gazem.
Polenergia SA to pierwsza polska, prywatna grupa energetyczna składająca się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych zródeł oraz dystrybucji i obrotu energia elektryczna.
Wykonawcy:
Alstom (dawniej GEC Alsthom, początkowo Alsthom) – międzynarodowy koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. Powstała w 1928r. Zgodnie z danymi ze strony firmy, w roku 2007/2008 Alstom osiągnął sprzedaż przekraczającą 20,9 mld € i zatrudniał ponad 93 500 pracowników w ponad 70 krajach. Siedziba koncernu znajduje się w Levallois-Perret w pobliżu Paryża. Obecnym prezesem jest Patrick Kron.
Dostawcy technologii:
Przebieg inwestycji
Finanse
Terminy przetargu:
- Rozpoczęcie przetargu: grudzień 2011
- Rozstrzygnięcie przetargu: marzec 2012
- Podpisanie umowy: grudzień 2013
Czego dotyczy przetarg:
Budowa, montaż, rozruch i serwis gwarancyjny bloku konwencjonalnego 800 MWe na węgiel kamienny w czasie 73 miesiące od podpisania umowy.
Kryteria oceny:
Przyjęte zgodnie z polityką inwestora.
Firmy biorące udział i ich oferty:
Konsorcja:
- Hitachi Power Europe i Polimex-Mostostal;
- Alstom;
- Siemens, Doosan Power Systems i Hochtief Polska;
- Shanghai Electric Company;
- SNC-Lavalin;
- Rafako;
- China National Electric Engineering Corporation;
Powód wyboru zwycięskiej firmy:
Ponieważ Alstom to „wiarygodny, doświadczony partner”.
Komplikacje:
3 kwietnia 2019 r. miała odbyć się finalna rozprawa w sprawie pozwolenia na budowę dla Elektrowni Północ. Ostatecznie z przyczyn proceduralnych rozprawa się nie odbyła. Oznacza to, że Elektrownia Północ nadal nie ma pozwolenia na budowę.
W 2018 roku Elektrownia Północ zniknęła ze strony internetowej Polenergii, lecz spółka nie ogłosiła rezygnacji z jej budowy, natomiast wszczęła postępowanie odwoławcze w sprawie pozwolenia na budowę.
06.12.2016 – WSA w Gdańsku utrzymuje w mocy postanowienie wojewody pomorskiego o uchyleniu pozwolenia na budowę dla elektrowni Północ. Decyzja nie jest prawomocna.
30.12.2015 r. – Wojewoda pomorski uchylił w całości decyzję o pozwoleniu na budowę dla Elektrowni Północ i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez starostę tczewskiego.
30.04.2015 r – Zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia zintegrowanego dla inwestycji przez marszałka województwa pomorskiego.
30.1.2014 r. – Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję w sprawie wszczętego z urzędu postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji budowy Elektrowni Północ. Decyzją GDOŚ uchylone zostały tylko fragmenty pierwotnej decyzji, ale jak podkreśla inwestor, zmiany te mają jedynie charakter porządkujący i Elektrownia Północ zachowała prawomocną decyzję środowiskową.
26 sierpnia 2013 r. – Organizacje ekologów (fundacja ClientEarth Polska, lokalna organizacja Eko-Kociewie, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Greenpeace oraz Fundacja WWF Polska) zwróciły się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o unieważnienie decyzji środowiskowej dla budowy Elektrowni Północ.
Mechanizmy finansowe:
Stworzono spółkę celową Elektrownia Północ, założono wzrost energii lub stworzenie giełdy mocy lub innych instrumentów państwowych wspierających elektrownie konwencjonalne,
Zaopatrzenie w paliwo:
Elektrownia może potrzebować do 5 mln ton węgla rocznie. Kopalnia Bogdanka zawarła 20 grudnia 2011 r. umowę z Elektrownią Północ na dostawy węgla energetycznego do planowanej elektrowni.
Umowa przewiduje, że dostawy węgla będą trwały przez okres pełnych 21 lat od dnia rozpoczęcia dostaw. Wartość umowy w 2011 r. szacowano na 10,352 mld złotych netto.
Elektrownia Północ i kopalnia Bogdanka zawarły 3 czerwca 2013(wraz ze zmianą terminu zamknięcia finansowani z 31 grudnia 2015 r.) aneks do umowy na dostawę węgla energetycznego. Jeżeli do 31 grudnia 2018 r. Elektrownia Północ nie zawiadomi kopalni Bogdanka o zamknięciu finansowym dla obu bloków, to umowa zostanie rozwiązana.
Dofinansowania:
–
Technologia
Typ instalacji: Elektrownia
Moc znamionowa: 2 x 800 MWe
Sprawność ogólna: >45%
Parametry pary: –
Kocioł: –
Turbina: –
Generator: –
Układ wody chłodzącej: Chłodnie kominowe wraz z urządzeniami pomocniczymi w postaci pomp,
sit i rurociągów.
Oczyszczanie spalin:
NOx: instalacja SCR;
SOx: instalacja mokra;
Pyły: Elektrofiltr;
CCS ready: tak
Standardy emisyjne: spełniające rozporządzenie MOŚ
Paliwo: Węgiel kamienny dostarczany z pobliskich kopalni Bogdanka, ok. 5 mln ton rocznie
Produkcja energii: –
Wyprowadzenie mocy: –
Przesył energii: –
Budowa
Stan prac budowlanych:
Rozpoczęcie: –
Czas zakończenia: –
Trudności podczas realizacji: –
Stan realizacji: nie rozpoczęte.
Lista znanych wykonawców:
Energoprojekt Warszawa S.A – generalny projektant
Energoprojekt Kraków S.A – koncepcja wyprowadzenia mocy
Energy Management and Conservation Agency S.A. Warszawa – analiza doboru technologii
Wpływ
Wpływ na gospodarkę regionu:
Zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego, ograniczenie strat na przesyle energii z południa kraju na północ, zaspokojenie deficytu energii oraz rosnącego popytu na energię elektryczną w województwie Pomorskim oraz zapewnienie 300 miejsc pracy.
Konflikty z ludnością:
Protesty ekologów z organizacji: Eko-Kociewie,Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich
Istot,Greenpeace oraz Fundacja WWF Polska ,fundacja ClientEarth Polska.
Sposoby rozwiązywania konfliktów:
Konsultacje społeczne.
Bibliografia
http://www.polenergia.pl/
http://elektroenergetyka.pl/numer/167
http://elektrowniapolnoc.pl/
http://www.rynek-energii-elektrycznej.cire.pl/
http://energetyka.wnp.pl/
https://stopep.org/aktualnosci/76-rozprawa-odwolana-polnoc-wciaz-bez-pozwolenia-na-budowe
Data ostatniej modyfikacji: 9 czerwca 2019