Farma wiatrowa Skurpie
Budowa farmy wiatrowej Skurpie obok miejscowości Działdowo w gminie Płośnica o mocy 36,8 MW (16 turbin wiatrowych o mocy 2,3 MW każda).
Dodatkowo na początku 2015r. Grupa PEP zawarła z Siemensem aneks do umowy dostawy i instalacji turbin wiatrowych, dzięki któremu zwiększy moc zainstalowaną Farmy Wiatrowej Skurpie z z 36,8 MW do 43,7 MW (19 turbin wiatrowych o mocy 2,3MW każda).
Inwestor i wykonawcy
Inwestor: Grupa PEP – spółka zależna Polenergii SA
Polenergia SA to pierwsza, polska, prywatna grupa energetyczna składająca się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł oraz dystrybucji i obrotu energią elektryczną. Polenergia SA notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych. Spółka jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia.
Wykonawcy: (roboty budowlane)
Konsorcjum Erbud SA oraz spółka zależna Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego SA
Grupa Erbud posiada 25-letnie doświadczenie w realizacji prestiżowych projektów budowlanych. Na polskim rynku jest jedną z pięciu czołowych grup budowlanych. Działalność grupy jest realizowana w segmentach: budownictwo kubaturowe, budownictwo inżynieryjno – drogowe, budownictwo przemysłowe oraz inżynieria i serwis dla energetyki a także w segmencie deweloperskim. Grupa działa na rynku polskim oraz na rynkach innych krajów Unii Europejskiej.
PBDI SA
PBDI S.A. działa w sektorze budownictwa inżynieryjnego, drogowego oraz elektroenergetycznego na terenie całego kraju. Zakres usług Spółki obejmuje projektowanie i wykonanie fundamentów, dróg dojazdowych oraz placów manewrowych, a także roboty elektroenergetyczne (w tym projekt i budowę stacji elektroenergetycznych oraz linii kablowych średniego i wysokiego napięcia) przy budowie farm wiatrowych. PBDI S.A. pozyskała dotychczas ponad dwadzieścia zleceń na budowę farm wiatrowych na terenie całej Polski i z powodzeniem je zrealizowała. Niektóre projekty firma wykonała w formie pod klucz (EPC); zakres robót obejmował więc również dostawę, montaż oraz uruchomienie elektrowni wiatrowych. Firma jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, skupiającego czołowe firmy działające na rynku energetyki wiatrowej w Polsce.
Wykonawcy: (roboty montażowo-elektroenergetyczne)
Electrum
Electrum to polska firma inżynierska, wyspecjalizowana w implementacji zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla potrzeb elektroenergetyki, automatyki oraz technologii informacyjnych. W formule Generalnego Wykonawstwa realizują inwestycje z obszarów energetyki zawodowej oraz odnawialnych źródeł energii. Posiadając kompetencje wykonawczo-integratorskie, firma dostarcza również rozwiązania dla przemysłu i budownictwa.
Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Mega Pol
Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych powstał w 1962 r. Jako część państwowego przedsiębiorstwa energetycznego. W 1992 roku firma została sprywatyzowana i przejęła nazwę ZWSE MEGAPOL Sp. z.o.o. Zatrudniamy 150 osób, z czego przeważającą część stanowią brygady budowlano-montażowe świadczące usługi w zakresie budownictwa energetycznego i ogólnego, zdolne do solidnego i terminowego wykonania wszelkich zleconych prac. Posiadamy własną pracownię projektową korzystającą między innymi z oprogramowania komputerowego AutoCAD oraz SCHEMA lub SEE w zakresie projektowania obwodów wtórnych.
Przebieg inwestycji
Finanse
Przedmiot zamówienia przy przetargu:
- Dostawa, montaż i uruchomienie turbin wiatrowych
Firmy biorące w nim udział i ich oferty:
- Siemens 40,54 mln euro netto, dodatkowo późniejszy aneks opiewał na 8,2 mln euro netto (35.397.415,00 zł) netto
- Wartość umowy zawartej z konsorcjum Erbud oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego: 26,1 mln zł netto.
- Wartość umowy zawartej z konsorcjum Electrum oraz Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Mega Pol: 19,67 mln zł netto.
Powód wyboru zwycięskiej firmy:
- Najlepszy stosunek ceny do jakości,
- termin realizacji
Technologia
Model turbiny: Siemens SWT-2.3-108
Moc znamionowa: 2.3 MW
Generator:
- Asynchroniczny
- Napięcie: 690 V
- Częstotliwość sieci: 50-60 (Hz)
Gondola:
- Masa: 82 t
Wirnik:
- Powierzchnia omiatana: 9144 m2
- Średnica: 108 m
- Obrotowa prędkość nominalna: 6-16 rpm
Łopaty wirnika:
- Ilość: 3
- Długość: 53 m
- Materiał: GRE
Maszt:
- Wysokość: 80 m
- Stalowa wieża o konstrukcji rurowej
System kontroli mocy:
- Hamulec aerodynamiczny – aktywacja hydrauliczna
Zakres prędkości wiatru:
- Osiągnięcie mocy znamionowej: 11-12 m/s
- Cut-in: 3,5 m/s
- Cut-out: 25 m/s
Budowa
Lista znanych wykonawców i podwykonawców
- konsorcjum Electrum oraz Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Mega Pol; roboty montażowo-elektroenergetyczne i niezbędne roboty budowlane wraz z siecią kablową SN, WN i światłowodową
- konsorcjum Erbud oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego; kompleksowe roboty branży budowlanej w zakresie budowy fundamentów pod turbiny wiatrowe, przystosowania dróg dojazdowych oraz modernizacji istniejących dróg
Wpływ
Spodziewana roczna produkcja energii- 119 400 MWh rocznie. Projekt zwiększy dochód gminy, właścicieli działek, na których będzie znajdowała się farma, oraz wspomoże lokalne organy samorządowe w promowaniu pro-ekologicznego stylu życia lokalnych mieszkańców.
Bibliografia
http://www.polenergia.pl/
http://www.energy.siemens.com/
http://www.erbud.pl/
http://www.pbdi.pl/
http://forsal.pl/artykuly/845689,spolka-polenergii-zwiekszy-moc-farmy-wiatrowej-skurpie-do-43-7-mw.html
http://energetyka.wnp.pl/pep-buduje-farme-wiatrowa-z-turbinami-siemens,230926_1_0_0.html
Data ostatniej modyfikacji: 4 października 2016