Biogazownia i bioelektrownia w Starachowicach

Budowa bioelektrowni o mocy 7 MW oraz biogazowni o mocy 3 MW w miejscowości Starachowice w woj. świętokrzyskim.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor: Bioelektrownie Świętokrzyskie MK Sp. z o.o.

(Spółka powołana przez Konsorcjum Projektowo – Wykonawcze EKOENERGIA – TERMO-KLIMA MK)

 

Przebieg inwestycji

biogazstarachowice

2017r. – uruchomienie biogazowni

początek 2015 r. – rozpoczęcie budowy

luty 2013 r. – zakup ziemi pod budowę

 

 

Finanse

Całość będzie kosztować od 145 do 165 milionów złotych.

Technologia

Zastosowana technologia: Electra ®

Charakterystyczne dla technologii ELEKTRA® jest brak emisji nieprzyjemnego zapachu. Spółka organizuje wyjazdy do bioelektrowni w Żyrardowie, aby wszyscy zainteresowani mogli przekonać jak ta technologia funkcjonuje w rzeczywistości. Działanie to pozwala na zwiększenie akceptacji społecznej realizowanych inwestycji.
Dodatkowe zalety ELECTRA® to brak generacji odpadów pofermentacyjnych, przeprowadzanie procesu w sposób jednoetapowy oraz zwiększenie wydajności procesu i możliwość ciągłej jego kontroli z wykorzystaniem metod tomograficznych.

Oprócz produkcji energii elektrycznej i metanu bioelektrownia pozwala na produkcję substytutu nawozu organicznego, którego sprzedaż dostarcza dodatkowych zysków.

Biogazownia wykazuje małe zapotrzebowanie na energię oraz wykorzystuje wodę opadową. Obieg wody zachodzi w systemie zamkniętym, zaś jej nadmiar jest oczyszczany w mikrooczyszczalni pracującej na zasadzie odwróconej osmozy. System oczyszczania stanowi integralną cześć obiektu.

Budowa

Inwestor zdecydował, że wybuduje bioelektrownię o mocy 7 megawatów (tyle wystarczy do zasilenia w energię miasta, w którym mieszka około 10 – 20 tysięcy mieszkńców) i biogazownię o mocy 3 megawatów.

Prace budowlane potrwają około 1,5 roku, Po ich zakończeniu od 3 do 4 miesięcy będzie trwał rozruch. Tak więc pełną parą bioelektrownia i biogazownia powinny ruszyć na początku 2017 roku. Łączna planowana moc biogazowni i bioelektrowni to 10 megawatów.

Plany budowy były bardzo ambitne. Bioelektrownia miała ruszyć w 2017 roku, a w 2018 roku osiągnąć pełną moc produkcyjną. Szanse na to są obecnie znikome, a inwestycja nie jest jeszcze na etapie tworzenia projektu budowlanego.

Wpływ

Bioelektrownia w Starachowicach będzie zaopatrywać w energię miejscowe zakłady, m.in. fabrykę Man BUS, znanego na świecie producenta wyrobów ceramicznych Cerrad sp. z o.o. czy firmę Perfopol.

Na wiosnę 2016 roku przedstawiciele inwestora będą podpisywali umowy z rolnikami, głównie z gmin Mirzec i Brody na dostawę odpowiednich roślin potrzebnych do prowadzenia procesu wytwórczego energii w zakładzie. Umowy mają być podpisywane na 25 lat.

W Bioelektrowni Starachowice zatrudnienie znajdzie około 40 osób. Zgodnie z decyzją Urzędu Marszałkowskiego, 10 proc. załogi stanowić będą osoby borykające się z problemami socjalnymi wskazane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starachowicach.

 

Utrudnienia w czasie realizacji:

W Tychowie Starym miał powstać magazyn roślin potrzebnych do wytwarzania biogazu w bioelektrowni Starachowice. Miał, ale nie stanie, ponad 250 osób podpisało się pod protestem przeciwko lokalizacji silosu biomasy. Inwestor, czyli Bioelektrownie Świętokrzyskie będą szukać innego miejsca. Liczą, że uda się przekonać mieszkańców gminy Mirzec. – Nie będzie żadnych nieprzyjemnych zapachów, a obawy w tej kwestii są bezpodstawne – mówi Wojciech Łukaszek z bioelektrowni Starachowice. I dodaje: bioelektrownia nie będzie zasilana odpadami poubojowymi.

Niechęć do powstania magazynu wynika z lęku przed nieznanym – twierdzi sołtys Jagodnego, wsi oddalonej niespełna 10 kilometrów od Tychowa.

Mieszkańcy mogą też zarobić na biomasie. Tym bardziej, że w gminie Mirzec są słabe gleby, duża cześć to ugory, a inwestor chce, by rolnicy uprawiali rośliny energetyczne lub wydzierżawili swoje ziemie. – Ten argument może przekonać tych nie przekonanych – twierdzi Bogusław Nowak, wójt Mirca.

Inwestorzy przygotowali propozycję dla rolników, którzy nie uprawiają pól, a chcieliby mimo tego osiągać z ziemi jakiś dochód: albo samodzielną uprawę roślin wysokoenergetycznych albo dzierżawę na 25 lat pól pod takie właśnie uprawy. Na spotkaniach z rolnikami w gminach Mirzec i Brody rzeszy zainteresowanych nie było. Ludzie obawiali się związać umową dotyczącą ich własności aż na ćwierć wieku.

Bibliografia

http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/biogazownia-i-bioelektrownia-maja-powstac-w-starachowicach

http://gramwzielone.pl/bioenergia/11982/bioelektrownia-swietokrzyskie-ogromne-bioelektrownie-blizej-realizacji

http://www.starachowice-net.pl/informator/news/biogazownia-i-bioelektrownia-w-starachowicach-podpisano-umowy-intencyjne-ze-starachowickimi-firmami

http://www.starachowice-net.pl/informator/news/biogazownia-i-bioelektrownia-w-starachowicach-podpisano-umowy-intencyjne-ze-starachowickimi-firmami

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/starachowice/a/protestuja-przeciwko-biogazowni-w-starachowicach,10525906/

http://www.starachowicka.pl/artykul/9264-bioelektrownia-starachowice-coraz-blizej.html

http://kielce.tvp.pl/18951068/opor-przed-zielona-energia



Data ostatniej modyfikacji: 15 kwietnia 2018

Inwestycje