Biogazownia w gm. Przykona
Inwestycja polegająca na budowie biogazowni o mocy 1,89 MW wytwarzającej energię elektryczną i cieplną ze spalania biogazu, powstającego w procesie fermentacji metanowej odpadów organicznych pochodzących z rolnictwa oraz przetwórstwa żywności. Biogazownia zlokalizowana jest w miejscowości Psary (gm. Przykona).
Inwestor i wykonawcy
Inwestor:
Bioelektrownia Przykona sp. z o.o.
Wykonawcy:
Volta Europe BGS Sp. z o.o. to firma, której branża została w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) sklasyfikowana jako: Odzysk surowców z materiałów segregowanych. Powstała w 2009 roku.
Energobiogaz S.A. powstała w marcu 2010 roku w Poznaniu. Spółka jest inwestorem, którego celem jest budowa biogazowi rolniczych na terenie całego kraju na własny majątek jak również budowa biogazowi dla inwestorów zewnętrznych. Firma posiada własny zespół pracowników z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów biogazowych. Zajmuje się on głównie przygotowaniem inwestycji do uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę, a następnie realizacją inwestycji jako Generalny Wykonawca.
Przebieg inwestycji
Finanse
Inwestycja miała pochłonąć 35 mln zł, a przyznana przez Ministerstwo Gospodarki dotacja wyniosła 8,6 mln zł.
Technologia
Biogazownia o mocy 1,89 MW składa się z 4 zbiorników. Dwa mniejsze to fermentatory, w których przebiega wstępny proces fermentacji metanowej oraz większe zbiorniki: fermentator wtórny ze zintegrowaną komorą na gaz oraz zbiornik do magazynowania tzw. pofermentu, który również wyposażony jest w zintegrowaną komorę na gaz. Zbiornik ten stanowi swoisty bufor (pojemność 7 tys. m3) do przetrzymania przez określony czas masy pofermentacyjnej i umożliwia dodatkowo odzyskanie metanu. Wytworzony biogaz napędza dwa silniki prądotwórcze (generatory), które jednocześnie wytworzają również ciepło. Prąd sprzedawany do sieci elektrycznej, natomiast ciepło wykorzystywane jest przez wybudowaną już suszarnię. W planach jest zbudowanie ciepłociągu, do którego zostaną podłączone budynki użyteczności publicznej czyli urząd gminy i szkoła, które w tej chwili ogrzewane są olejem opałowym. Spora część placu na terenie biogazowni zajmują silosy na kiszonkę z kukurydzy o łącznej pojemności dochodzącej do 18 tys ton. Biogazownia jest jedną z nowocześniejszych w kraju. Zastosowano w niej innowacyjne rozwiązania np. dotyczące przygotowania i rozdrobnienia surowca roślinnego podawanego do zbiorników fermentacyjnych. Wanna załadowcza, czyli dozownik surowca do biogazowni, ma objętość 90 m3. Jeden załadunek wystarczy na 12 godzin, czyli wannę należy napełnić dwa razy dziennie. Bardzo ważną kwestią jest zagospodarowanie pofermentu. Zostało to rozwiązane w bardzo prosty sposób, a mianowicie rolnicy dostarczający kukurydzę do biogazowni mają zagwarantowany darmowy przefermentowany substrat, który można z powodzeniem stosować jako nawóz.
Budowa
W dniu 27 września 2014 nastąpiło oficjalne otwarcie biogazowni.
Na początku maja 2013 r. spółka rozpoczęła prace budowlane.
Wpływ
Jak wynika z opinii mieszkańców gm. Przykona, biogazownia nie pracuje w sposób wcześniej ustalony. Jak mówią mieszkańcy, kłujący w oczy smród, prowadzący do łez, utrzymuje się od wakacji. Według nich, główną przyczyną niniejszego stanu są samochody przewożące ferment w nieodpowiedni sposób, oraz przechowywanie wsadu w otwartych zbiornikach. Prezes Elektrowni Biogazowej w Przykonie, p. Konrad Sawicki zapewnia, że użytkowane grunty pochodzą z dzierżawy, i są użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. Twierdzi również, że za smród sąsiadów odpowiadać nie może i sam nie wie, skąd pojawia się nieprzyjemny zapach.
Bibliografia
http://www.bioelektrowniaprzykona.pl/projekt.html
Data ostatniej modyfikacji: 15 kwietnia 2018