Biogazownia w Piaszczynie

Inwestor i wykonawcy

Inwestor: GAMAWIND Spółka z o.o

gamawind

Przedsiębiorstwo GAMAWIND Sp. z o.o. zostało utworzone w 2008 r. jako spółka celowa mająca na celu realizację projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii ze szczególnym naciskiem na produkcję energii z biomasy. W okresie 2008-2012 r. Spółka poszukiwała technologii produkcji energii z biomasy, która spełniłaby następujące wymagania: przyjazna środowisku, rozwiązująca problemy tradycyjnych biogazowni, innowacyjna, wszechstronna i energooszczędna.

 

Wykonawca: Ekspert-Sitr sp. z o.o.

ekspert sitr

EKSPERT-SITR Spółka z o.o. w Koszalinie jako firma konsultingowa powstała w 1992 roku w wyniku przekształcenia Okręgowego Ośrodka Rzeczoznawstwa i Doradztwa Rolniczego SITR, który funkcjonował już od 1956 roku. Główne obszary działalności firmy to projektowanie w zakresie odnawialnych źródeł energii, rozpowszechnianie nowoczesnych technologii z uwzględnieniem aspektów ochrony środowiska, wycena nieruchomości i urządzeń oraz działalność doradczo – konsultingowa.

Finanse

Przewidywany koszt budowy wyniesie 50 mln zł. Firma Ekspert-Sitr z Koszalina, która stawia ją na polu wydzierżawionym od firmy Demipol z Głogowa (mają w Piaszczynie ponad 300 ha ziemi), pozyskała już nawet 40-procentową dotację z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Technologia

Moc to 2 MW. Na brak protestów z pewnością wpłynął sposób jej zasilania. Nie będzie to wsad zwierzęcy czy odchody, lecz wyłącznie wsad roślinny i wywar gorzelniany. Obiekt zajmie powierzchnię od 6 do 8 ha.

Jest to pierwsze wdrożenie wynalazku zgłoszonego w Urzędzie Patentowym RP, którego twórcą jest mgr inż. Wojciech Krużewski. W technicznym języku to budowa „synergicznego innowacyjnego systemu do produkcji etanolu (biokomponentu paliw), energii elektrycznej i cieplnej oraz nawozów organicznych.

Projekt zawiera innowację procesową polegającą na nowatorskim skojarzeniu takich elementów jak: biogazownia, gorzelnia, wytwórnia nawozów i laguny do oczyszczania odcieku pofermentacyjnego z biogazowni. Dzięki skojarzeniu zostaną osiągnięte efekty synergiczne, a procesy produkcyjne będą maksymalnie przyjazne środowisku.”

Budowa

Rozruch technologiczny biogazowni rozpoczął się w kwietniu 2016r.

Wpływ

W roku 2013 odbyło się zebranie wiejskie z architektem i głównym inwestorem. Zaproszeni goście naświetlili mieszkańcom cały mechanizm funkcjonowania biogazowni wraz z gorzelnią. Zapewnili też, że nie będzie uciążliwego fetoru, który jest jednym z głównych obaw mieszkańców.

Dodatkowym czynnikiem przekonującym mieszkańców wsi jest fakt, że zatrudnienie w obiekcie ma znaleźć około 30 z ponad 600 osobowej społeczności Piaszczyny.

„Miejscowe społeczeństwo jednomyślnie wyraziło zgodę, bo liczą się miejsca pracy. Kto nie buduje, ten nie pracuje”: – mówi Piotr Milda, radny z Piaszczyny. – „Nie mogliśmy się doczekać rozpoczęcia budowy i cieszymy się, że biogazownia już powstaje” – dodaje.

Bytowskie Starostwo Powiatowe, doceniając wagę inwestycji, postanowiło w roku 2016 wyremontować 1,3 km drogi powiatowej, przy której znajduje się biogazownia, co ułatwi do transport komponentów do produkcji i wywóz gotowych produktów.

Bibliografia

http://gamawind.pl/prasa.php

http://bytow.naszemiasto.pl/artykul/rozpoczela-sie-budowa-biogazowni-za-50-mln-zl-obiekt,2134823,art,t,id,tm.html

http://bytow.naszemiasto.pl/artykul/rozpoczela-sie-budowa-biogazowni-za-50-mln-zl-obiekt,2134823,art,t,id,tm.html

http://www.miastko24.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3473&Itemid=238

http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/926215,biogazownia-i-farma-fotowoltaiczna-w-piaszczynie,id,t.html

http://www.powiatbytowski.pl/aktualnosci/pierwsza-w-powiecie-biogazownia-powstala-w-piaszczynie



Data ostatniej modyfikacji: 20 lutego 2018

Inwestycje