Elektrociepłownia Elbląg
Budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej zasilanej gazem ziemnym oraz montaż układu kogeneracyjnego w EC Elbląg
Inwestor i wykonawcy
Inwestor:
ENERGA Kogeneracja (EKO) Sp. z o. o. z grupy ENERGA. Podstawową działalnością ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. jest produkcja ciepła w wodzie gorącej, pary technologicznej oraz energii elektrycznej. Spółka prowadzi działalność operacyjną w: Elblągu, Kaliszu, Żychlinie i Wyszogrodzie. Elektrociepłownia w Elblągu funkcjonuje na rynku lokalnym zaopatrując w ciepło miasto Elbląg. Dostawa ciepła następuje do komunalnej sieci ciepłowniczej Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Natomiast para technologiczna dostarczana jest na potrzeby Elbląskiego Browaru należącego do Grupy Żywiec.
Wykonawcy:
Wykonawca kotłowni rezerwowo-szczytowej:
Energotechnika-Energorozruch SA – firma działająca w branży energetycznej od 1988 roku. Świadczy usługi kompleksowej realizacji zadań inwestycyjnych w systemie „pod klucz” w zakresie modernizacji bloków energetycznych polegających na redukcji emisji z wykorzystaniem technologii odsiarczania i odazotowania spalin oraz konwersji kotłów węglowych na spalanie alternatywnych źródeł energii np. gaz lub biomasa. Ponadto firma oferuje:
– realizację kompleksowych rozruchów urządzeń i instalacji energetycznych (kotłów, bloków, turbin, instalacji pomocniczych),
– chemiczne czyszczenie instalacji energetycznych oraz dmuchanie,
– pomiary i optymalizacje urządzeń oraz instalacji energetycznych
– doradztwo, nadzory, consulting.
Wykonawca układu kogeneracyjnego:
Energopomiar Gliwice – firma świadczy usługi zarządzania projektami, doradztwa inwestycyjnego (technicznego, finansowego, formalno-prawnego), zarządzania roszczeniami, przygotowania procesu inwestycyjnego oraz jego organizacji na każdym etapie inwestycji – począwszy od prac przygotowawczych i studialnych, poprzez bieżące nadzory, a kończąc na odbiorach i wsparciu w eksploatacji obiektu.
Przebieg inwestycji
grudzień 2021r. – ukończenie inwestycji
jesień 2021 – rozruch kotłów
koniec marca 2021 – przetransportowanie trzech kotłów z Portu Gdańsk i montaż w EC Elbląg
lipiec 2020 – podpisanie umowy w sprawie budowy kotłowni rezerwowo-szczytowej
Finanse
Energa Kogeneracja oraz przedsiębiorstwo ENERGOTECHNIKA-ENERGOROZRUCH S.A. w lipcu 2020 r. podpisały umowę w sprawie budowy kotłowni rezerwowo-szczytowej o mocy 3×38 MW. Cały proces inwestycyjny szacunkowo ma kosztować 250 mln zł.
Technologia
Nowe kotły Elektrociepłowni Elbląg charakteryzują się wysoką wydajnością dzięki zastosowaniu techniki trójciągowej oraz zintegrowanego ekonomizera. Urządzenia mogą spalać nie tylko sieciowy gaz ziemny, ale także inne paliwa, jak np. biogaz lub wodór. Producentem jest firma BOSH.
Dane techniczne:
• Nośnik ciepła – gorąca woda
• Model UT-HZ
• Moc 13-38 MW
• Zabezpieczenie nadciśnienia – do 30 bar
• Maksymalna temperatura – 225 stC
• Paliwo – gaz, wodór, biogaz, bioolej, olej
Budowa
Kotły zostały wyprodukowane w zakładach Bosch w Bawarii, po czym przetransportowano je do portu rzecznego w miejscowości Roth i dalej rzekami Men i Ren do Rotterdamu w ciągu 2 tygodni. Kolejne cztery dni zajął rejs statkiem Wilson Amsterdam do gdańskiego portu. Do Elektrociepłowni Elbląg dotarły przez Wisłę, Nogat, Kanał Jagielloński i rzekę Elbląg. Urządzenia wstawiono przez dach za pomocą żurawia gąsienicowo-kratowego, wysokiego na ponad 60 m i unoszącego do 500 t. Pozostałe elementy dostarczono 35 samochodami ciężarowymi.
Z końcem roku 2021, w Elblągu produkcję ciepła rozpoczęły 3 kotły gazowe typu UNIMAT UT-HZ o mocy cieplnej 38 MWt każdy. Kolejnym etapem modernizacji będzie instalacja układu kogeneracyjnego trzech silników o mocy 10 MWt do 2025 roku.
Docelowo, wraz z obecnie pracującym blokiem biomasowym BB20p, bloki na błękitne paliwo będą głównym źródłem produkcji ciepła na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego
Rys.1 Przeładunek kotłów w Porcie Gdańskim oraz montaż kotłów w EC Elbląg
Film z transportu kotłów gazowych – z materiałów inwestora:
https://youtu.be/41EQIiFzWQM
Wpływ
Powodem zmian w systemie produkcji ciepła w Elblągu są zmiany klimatyczne spowodowane zanieczyszczeniem oraz unijne wymagania środowiskowe. Do niedawna ciepło w Elblągu było produkowane w blokach węglowych. Pierwszą zmianą mającą na celu ograniczenie emisji była budowa bloku biomasowego BB20 oraz jego późniejsza modernizacja. Moc cieplna z 30 MWt zwiększyła się do 60 MWt. W 2020 roku blok biomasowy był głównym źródłem ciepła miejskiej sieci ciepłowniczej Elbląga. Wraz z procesem inwestycyjnym wyłączone zostały dwa z trzech kotłów węglowych. Jeden z nich będzie od 2022 roku pełnił funkcję rezerwową w przypadku awarii. Po redukcji mocy do 42 MWt podlegał będzie rygorom emisji wynikających z regulacji unijnych. Dzięki temu będzie mógł pozostać w eksploatacji do końca 2024 roku. Od 2026 r. energia elektryczna i ciepło będą produkowane wyłącznie z paliwa gazowego oraz biomasy.
Inwestycja znacząco wpłynie na redukcję emisji CO2, pyłów i tlenków siarki do atmosfery. Gaz ziemny jest czystszym paliwem niż węgiel kamienny. Budowa bloków gazowych spełni wymagania standardów emisyjnych określonych w decyzjach i pozwoleniach UE.
Bibliografia
https://media.energa.pl/pr/546567/energa-kogeneracja-rozpoczyna-inwestycje-w-elblagu
https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/ocs/biznes-i-przemysl/kociol-wodny-unimat
https://inzynieria.com/energetyka/wiadomosci/60923,elektrocieplownia-elblag-z-nowymi-kotlami-gazowymi-film,przez-dach-na-miejsce
Energotechnika – Energorozruch S.A. – Gliwice (eesa.pl)
Montaż kotłów gazowych w Elektrociepłowni Elbląg | Aktualności | Biuro prasowe Energa SA
Wyniki wyszukiwania | Biuro prasowe Energa SA
https://energopomiar.com/
Data ostatniej modyfikacji: 23 grudnia 2021