Elektrociepłownia Kalisz

Realizacja projektu modernizacji Elektrociepłowni Kalisz. Projekt zakłada budowę 3 kotłów gazowych, wodnych (2 o mocy 20 MWt i 1 o mocy 10 MWt) oraz instalację bloku silników gazowych o mocy 20 MWt i 20 MWe.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:
ENERGA Kogeneracja (EKO) Sp. z o. o. z grupy ENERGA. Podstawową działalnością ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. jest produkcja ciepła w wodzie gorącej, pary technologicznej oraz energii elektrycznej. Spółka prowadzi działalność operacyjną w: Elblągu, Kaliszu, Żychlinie i Wyszogrodzie.

Wykonawca:
ERBUD – polska firma budowlana realizująca kompleksowe wykonawstwo inwestycji wielu sektorów, w tym energetyki. Działa od 1990 roku.

Przebieg inwestycji

2025 rok – planowane oddanie do użytku bloku silników gazowych

2023 rok – planowane oddanie do użytku kotłowni gazowej

2022 rok – redukcja mocy i modernizacja układu odpylania dwóch kotłów węglowych pozostających w rezerwie do 2029 roku

Koniec 2021 roku – początek prac projektowych oraz demontaż dwóch nieczynnych od 2002 i 2015 roku kotłów węglowych WR-25

Koniec 2020 roku – rozstrzygnięcie przetargu

Finanse

Wartość kontraktu z firmą wykonawczą to 39,1 mln zł netto. Przedmiotem umowy jest budowa „pod klucz” rezerwowo-szczytowej wodnej kotłowni gazowej z dwoma kotłami oraz niezbędnej infrastruktury budowlanej i technologicznej.

Technologia

W planach jest instalacja urządzeń firmy BOSH.

Budowa

Stan na sierpień 2020:

„Trwają prace projektowe dla kotłowni rezerwowo-szczytowej oraz układu silników gazowych. Prace te są na końcowym etapie, a spółka wkrótce przystąpi do fazy wyłaniania wykonawców poszczególnych zadań inwestycyjnych. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2022 roku, gdyż do 31 grudnia 2022 roku spółka może zgodnie z prawem eksploatować istniejące źródła węglowe w elektrociepłowni Kalisz Piwonice, co wynika z tzw. derogacji ciepłowniczej” – napisało biuro prasowe Energi w odpowiedzi na pytania ISBnews.

Wpływ

Powodem modernizacji Elektrociepłowni w Kaliszu jest chęć przeciwdziałania zmianom klimatycznym spowodowanym oraz unijne wymagania środowiskowe. Inwestycja wpłynie na redukcję emisji CO2, pyłów i tlenków siarki do atmosfery. W procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła wykorzystywana będzie energia chemiczna paliwa niskoemisyjnego, jakim jest gaz ziemny. Budowa bloków gazowych spełni wymagania standardów emisyjnych określonych w decyzjach i pozwoleniach UE.

Budowa nowych jednostek produkcyjnych pociągnie za sobą modernizację całego zakładu, w tym obiektów budowlanych, sieci gazowej, instalacji wyprowadzenia mocy.

Bibliografia

  • https://inzynieria.com/energetyka/wiadomosci/62846,w-kaliskiej-elektrocieplowni-buduja-kotlownie-o-mocy-50-mwt
  • https://www.kalisz.pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/elektrocieplownia-piwonice-zostanie-zmodernizowana,41890
  • https://www.wnp.pl/budownictwo/erbud-wybuduje-kotlownie-dla-energi,485135.html
  • https://biznesalert.pl/elektrocieplownia-kalisz-rozpoczyna-budowe-kotlowni-rezerwowo-szycztowej/



Data ostatniej modyfikacji: 15 marca 2022

Inwestycje