Elektrociepłownia Stalowa Wola

Budowa bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej ok. 450 MW wraz z członem ciepłowniczym o mocy cieplnej 240 MW.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor


turonTAURON Wytwarzanie S.A.
 jest drugim pod względem wielkości wytwórcą energii elektrycznej w Polsce. W wyniku włączenia Elektrowni Stalowa Wola w struktury Południowego Koncernu Energetycznego powołana została spółka TAURON Wytwarzanie. Podstawową działalnością Firmy jest wytwarzanie energii elektrycznej oraz wytwarzanie i zaopatrywanie klientów w parę wodną. Spółka dysponuje 4 506 MWe mocy elektrycznej zainstalowanej oraz 1 411,1 MWt mocy cieplnej osiągalnej.

 

Logo PGNIG TERMIKA
PGNiG TERMIKA S.A jest największym w Polsce producentem ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Warszawskie zakłady produkują 11 proc. całego wytwarzanego w Polsce ciepła. Dociera ono już do 70 proc. warszawiaków i 60 proc. mieszkańców dzielnicy Ursus, Pruszkowa, Piastowa i Michałowic. PGNiG TERMIKA wytwarza ciepło w kogeneracji. Ta efektywna technologia sprawia, że nasza firma pokrywa w przybliżeniu 65 proc. całkowitego zapotrzebowania Warszawy na energię elektryczną. W sumie zakłady wytwarzają rocznie około 4,4 TWh energii elektrycznej i 11,3 TWht ciepła.

 

 

 

 

Wykonawca

abenerElektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa Taruon Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła 29 stycznia br. od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW tj. firmą Abener Energia

 

 

 

Dostawcy technologii

 

ge (1)General Electric to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w opraciu o ideę „GE Store” – globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, strukur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z naszych przemysłowych sektorów. Dzięki naszym pracownikom, usługom, technologiom i oddziaływaniu skali, GE mówi językiem przemysłu i dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania.

 

 

 

doosanskodapowerDoosan Skoda Power projektuje i dostarcza produkty i rozwiązania dla sektora energetycznego na całym świecie. Firma dostarcza rozwiązania energetyczne, z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz doświadczenia inżynierskiego na najwyższym poziomie. Począwszy od kompleksowych kontraktów„pod klucz”, obejmujących projektowanie, kompletację zamówień i budowę nawet największych inwestycji energetycznych aż do innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie wychwytywania dwutlenku węgla, oferujemy najszerszy wachlarz możliwości zarówno dla paliw tradycyjnych, jak i energii odnawialnej.

 

 

 

amecfosterwheeler

Foster Wheeler to międzynarodowe przedsiębiorstwo z siedzibą w Szwajcarii Spółka notowana na NASDAQ – FWLT. Działalność przedsiębiorstwa skupiona jest między innymi w zakresie inżynierii, konstrukcji i zarządzania projektami, jak również na dostawie usług inżynieryjnych oraz wyposażenia dla przemysłu energetycznego.

 

 

 

Przebieg inwestycji

Stalowa-1

Finanse

Terminy przetargu:

  • Koniec 2019 roku – Planowane zakończenie inwestycji
  • 11.2008 – Podpisanie listu intencyjnego przez TAURON Polska Energia i PGNiG TERMIKA S.A.  
  • 12.2009 – Zawarcie porozumienia określającego ramy projektu
  • 05.2010 – Podpisanie umowy realizacyjnej przez TAURON, Elektrownia Stalowa Wola (TAURON Wytwarzanie), PGNiG TERMIKA S.A. i PGNiG Energia S.A.
  • 09.2010 – Ogłoszenie przetargu na realizację projektu
  • 03.2011 – Podpisanie pakietu umów przesądzających o realizacji przedsięwzięcia
  • 04.2012 – Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą – hiszpańską firmą Abener
  • 12.2012 – Rozpoczęcie realizacji inwestycji
  • 29.01.2016 – odstąpienie od umowy z generalnym wykonawcą
  • 26.09.2016 – Zawarcie przez inwestorów umowy standstill z wierzycielami
  • 27.10.2016 – podpisanie przez spółki aneksów do umów dotyczących budowy EC Stalowa Wola oraz sprzedaży energii elektrycznej i dostaw gazu do ELektrociepłowni
  • Październik/Listopad 2016- Przygotowania do ogłoszenia postępowania na wybór firmy kontynuującej budowę w formule EPCM. Przygotowanie dokumentacji do przetargu na budowę kanału wody chłodzącej
  • Listopad 2016- Zakończenie inwentaryzacji placu budowy EC Stalowa Wola
  • 17.03.2017-Ogłoszenie nowego przetargu
  • 18.10.2017-Podpisanie umowy z Zakładami  Pomiarowo – Badawczymi  Energetyki „ENERGOPOMIAR” Sp. z o.o. oraz Biurem Studiów, Projektów  i Realizacji „ENERGOPROJEKT- KATOWICE” S.A. do wykonywania funkcji EPCM (wspomaganie inwestora w organizacji zamówień, oraz nadzór nad pracami wymaganymi do zakończenia  budowy i przekazania bloku do eksploatacji)

Czego dotyczy przetarg:

Przedmiotem kontraktu jest zbudowanie w Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej brutto w pracy kondensacyjnej dla sezonu letniego około 450 MWe z możliwością wytworzenia dla sezonu zimowego mocy cieplnej 225 MWt w gorącej wodzie.

 

Przedmiotem najnowszego przetargu jest wykonanie prac projektowych i inżynieryjnych oraz zarządzanie i nadzór nad realizacją prac budowlano-montażowych. Wybrana firma będzie zajmowała się także nadzorem procesu uruchomienia oraz wspomaganiem zamawiającego w przygotowywaniu przetargów na wykonawców poszczególnych prac. Zamówienie posiada także opcję wykonania ekspertyz i oceny w zakresie należytego wykonania prac przez wcześniejszego wykonawcę. Na realizację zamówienia wyznaczono 29 miesięcy. Najkorzystniejsza oferta zostanie wybrana według kryteriów ceny i jakości.

Kryteria oceny:

  • cena (69 proc.),
  • moc znamionowa bloku brutto w pracy kondensacyjnej dla sezonu letniego (15 proc.)
  • sprawność znamionowa bloku brutto w pracy kondensacyjnej dla sezonu letniego (13 proc.)
  • zapotrzebowanie na moc potrzeb własnych bloku w pracy kondensacyjnej dla sezonu letniego (3 proc.)

Firmy biorące udział i ich oferty:

  • Abener Energia (94,11 pkt)                                        1,932 mld zł
  • Polimex-Mostostal (88,08 pkt)                                 1,837 mld zł
  • PBG, Alstom Power (77,91 pkt)                                2,533 mld zł
  • Iberdola (-)                                                                       1,59 mld zł

 

27 marca 2017 r. 6 firm złożyło oferty na budowę kanału wody chłodzącej. Są to:

  • IDS-Bud – 7,55 mln zł
  • Sanimet – 7,79 mln zł
  • Inżynieria Rzeszów – 7,97 mln zł
  • Konsorcjum Molewski sp. z o.o. , Molewski SA – 9,53 mln zł
  • Polaqua – 10,01 mln zł
  • Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Inkop – 13,45 mln zł

17 maja 2017 r. wybrano wykonawcę budowy kanału wody chłodzącej. Został nim IDS-Bud. Rurociąg ma zostać wykonany metodą mikrotunelingu.

28 kwietnia 2017 r. Elektrociepłownia Stalowa Wola otrzymała 8 ofert na dokończenie bloku gazowo-parowego. Są to:

  • Konsorcjum: Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar, Energoprojekt-Katowice
  • Konsorcjum: Tractebel Engineering (Polska), Tractebel Engineering (Belgia)
  • Konsorcjum: IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, IDOM Consulting, Engineering, Architecture (Hiszpania)
  • Konsorcjum: Sweco Consulting (Polska), Swoco (Niemcy)
  • Konsorcjum: Aecom Polska, AF-Consult (Finlandia)
  • Konsorcjum: GE Power (Polska), General Electric International
  • Konsorcjum: Ramboll Polska, Ramboll Denmark, SGS Polska
  • Poyry FinlandZ podanej ósemki zostaną wyłonione maksymalnie 3 podmioty, które przejdą do postępowania w formie dialogu konkurencyjnego.

5 czerwca 2017 roku wybrano 3 podmioty, które zostaną zaproszone do dialogu konkurencyjnego w sprawie dokończenia budowy bloku gazowo-parowego, są nimi:

  • Konsorcjum: Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki Energopomiar i Energoprojekt-Katowice
  • Konsorcjum: GE Power Polska i General Electric International
  • Konsorcjum: Tractebel Engineering Polska i Tractebel Engineering Belgia

Kwoty i parametry oferowane przez poszczególne firmy:

Abener Energia (94,11 pkt)                                        1,932 mld zł

Sprawność wytwarzania energii elektrycznej brutto w pracy kondensacyjnej będzie wynosiła w sezonie letnim 59,77 %. W pracy ciepłowniczej elektrociepłownia spełni warunek minimalnej całkowitej sprawności brutto 81,1 %. Roczna dyspozycyjność bloku będzie powyżej 92% w pierwszym roku eksploatacji i powyżej 93 % w drugim roku eksploatacji.

Powód wyboru zwycięskiej firmy:

Rozwiązania techniczne bloku uwzględnią najnowsze osiągniecia techniki. Jakość dostaw i wykonawstwa będzie odpowiadać aktualnym standardom stosowanym w energetyce światowej.

Problemy:

Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A oraz spółka Abener Energia z siedzibą na terenie Hiszpanii podpisały 31 grudnia 2021 r. ugodę regulującą wzajemne rozliczenia związane z budową bloku gazowo-parowego dla ECSW.

ECSW zobowiązała się zapłacić na rzecz Abener Energia kwotę 92,8 mln euro brutto na podstawie wyroku Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie z dnia 25 kwietnia 2019 r. („Wyrok Sądu Arbitrażowego”) i innych rozliczeń. Wraz z wejściem w życie warunków przewidzianych w Ugodzie Strony zobowiązują się umorzyć wszelkie trwające między nimi postępowania sądowe oraz arbitrażowe i potwierdzają brak jakichkolwiek dalszych lub przyszłych roszczeń wynikających z Kontraktu.

Wejście w życie Ugody zostało opatrzone warunkami rozwiązującymi, polegającymi na tym, że Abener Energia jest zobowiązana do przedstawienia dokumentów umożliwiających wykonanie Ugody w terminie do 28 lutego 2022 r., w tym dokumentów opatrzonych w apostille potwierdzających zgodę zastawników (których zastawy obciążają wierzytelności należne Abener Energia na podstawie Wyroku Sądu Arbitrażowego) na zawarcie Ugody. ECSW jest zobowiązane do przedstawienia uchwały Rady Nadzorczej zatwierdzającej zawarcie Ugody do dnia 11 stycznia 2022 r.

Od kiedy EC Stalowa Wola rozwiązała umowę z Abener Energia rozważano kilka wariantów dotyczących dalszego losu budowanego bloku. Jednym z nich była rozbiórka oraz przetransportowanie podzespołów do Elektrowni Łagisza lub Elektrociepłowni Żerań. Jednak 27.10.2016 roku PGNiG, Tauron oraz Elektrociepłownia Stalowa Wola zawarły porozumienie o dokończeniu budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli.

31.03.2017 wszedł w życie aneks do umowy na dostawy paliwa gazowego pomiędzy PGNiG a Elektrociepłownią Stalowa Wola, aneks do umowy sprzedaży energii elektrycznej pomiędzy Tauronem, PGNiG i elektrociepłownią oraz porozumienie między tymi trzema podmiotami w sprawie ustalenia podstawowych warunków brzegowych restrukturyzacji projektu. Umowy te pozwolą na dokończenie przedsięwzięcia. Spłacono także instytucje, które dotychczas finansowały budowę (Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Bank Polska Kasa Opieki SA), co pozwoli na wynegocjowanie nowego, korzystniejszego finansowania.

26 września 2016 roku Elektrociepłownia Stalowa Wola podpisała umowę standstill ze swoimi wierzycielami. Umowa będzie obowiązywać do 31 marca 2017 roku. Do tego czasu zakłada się wynegocjowanie nowej umowy odnośnie finansowania inwestycji. Niezależnie od tego EC Stalowa Wola ma prawo złożyć zawiadomienie o dobrowolnej spłacie kredytów do 20 marca 2017 roku.

29.01.2016 r. Spółka celowa (Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła od kontraktu budowy nowego bloku z generalnym wykonawcą – Abener Energia. Wykonawca naruszył harmonogram oraz istotne warunki techniczne kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy. Nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu.

Abener Energia naruszył harmonogram oraz istotne warunki techniczne kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy. W związku z powyższym 29 grudnia 2015 r. EC Stalowa Wola wezwała ostatecznie wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego. Wykonawca nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu.

Na początku lutego 2012 Elektrociepłownia Stalowa Wola poinformowała o wyborze oferty Iberdroli, jako najkorzystniejszej w przetargu na realizację bloku gazowo-parowego. Abener Energia i Polimex-Mostostal złożyły do Krajowej Izby Odwoławczej odwołania od decyzji zamawiającego. KIO wyrokiem z 28 lutego 2012 uwzględniła odwołania złożone przez Abener Energia i Polimex-Mostostal od decyzji zamawiającego. Wybór dokonany przez spółkę celową PGNiG i Tauron został uznany za niezasadny. KIO nakazała odrzucenie oferty Iberdroli i ponowną ocenę ofert.

Mechanizmy finansowe, argumentacja, certyfikaty:

Elektrownia Stalowa Wola S.A. zawiązała spółkę celową – Elektrociepłownię Stalowa Wola S.A. (50% akcji posiada Tauron Wytwarzanie, a drugie 50% – od 30 października 2013 r. – PGNiG Termika) dla realizacji inwestycji polegającej na budowie w Stalowej Woli bloku gazowo-parowego o mocy ok. 450 MWe. W przyszłości współwłaścicielem bloku w Stalowej Woli ma zostać PGNiG Termika.

Nowa jednostka będzie spełniała wymagania przepisów krajowych i Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska, jak również wymagania, zasady i normy, jakie określa Najlepsza Dostępna Technika – BAT (Best Available Techniques).

Zaopatrzenie w paliwo:

PGNiG S.A. i Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A. podpisały umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego w marcu 2010 r.

Dofinansowania  

Finansowanie inwestycji: 25% środki własne inwestorów, 75% kredyty

Skąd (jakie instytucje stoją za tym dofinansowaniem)

Europejski Bank Inwestycyjny, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Bank Pekao S.A.: 1,449 mld zł

8 marca 2018 roku Bank Gospodarstwa Krajowego i PGNiG podpisały umowę w myśl której udzielą po 450 mln zł kredytu Elektrociepłowni Stalowa Wola.

Technologia

Pozyskiwanie energii:

Specyfikacja techniczna

Typ instalacji: elektrociepłownia (blok gazowo-parowy)

Moc znamionowa

396.3 MWe (brutto) wraz z członem ciepłowniczym 210 MWt (netto)

Sprawność ogólna

57.4% (brutto)

 

Parametry pary

  • „HP” 12.4MPa, 541°C, 72.2kg/s
  • „IP” 2.8MPa, 541°C, 84.3kg/s
  • „LP” 0.34MPa, 292°C, 14.3kg/s

 

Kocioł

Kocioł odzysknicowy parowy, walczakowy, trójciśnieniowy, z przegrzewem wtórnym pary, z poziomym przepływem spalin dostarczony przez firmę Foster-Wheeler. Moc cieplna spalin wlotowa do kotła w warunkach nominalnych 428 MWt. Sprawność kotła 86.4%. Szacunkowe wymiary kotła 12x50x22m (szerokość x długość x wysokość). Spaliny z kotła odprowadzane są bezpośrednio do komina.

 

Turbiny, generatory

  • turbozespół gazowy (dostawca GE), podstawowe dane techniczne:
    • moc znamionowa 264.06 MWe
    • zakres osiągalnych mocy turbozespołu 288.8-256.8 MWe
    • obroty 3000 min-1
    • sprawność 38.27 %
    • jednostkowe zużycie ciepła 9408 kJ/kWh
  • generator synchroniczny z chłodzeniem powietrznym, 288.8MW/360 MVA
  • turbina parowa, kondensacyjna o mocy 132.3MWe z jednokrotnym wtórnym przegrzewem i z możliwością poboru pary technologicznej do celów ciepłowmiczych w ilości do 240 MWt
  • generator synchroniczny z chłodzeniem powietrznym, 134MW/165 MVA

 

Układ wody chłodzącej

Pobór wody z ujęcia o ustalonej wysokości 12 m3/s. Odbiór rozprężonej pary następować będzie w kondensatorze przeponowym, a energia skraplania będzie oddawana poprzez wodę chłodzącą bezpośrednio do rzeki San. Budowa progu piętrząco – stabilizującego którego zadaniem jest piętrzenie wody do minimalnego poziomu wody 147,4 m n.p.m.

Pompy zasilające:

Blok wyposażony jest w pompy wody zasilającej 2×100% z napędem elektrycznym średniego i wysokiego ciśnienia.

Podstawowe parametry pomp IP:

− wydajność 96 kg/s

− wysokość podnoszenia ok. 4.3 MPa

 

Podstawowe parametry pomp HP:

− wydajność 80 kg/s

− wysokość podnoszenia ok. 13.0 MPa

 

Dodatkowe technologie

Zastosowanie wtórnego przegrzewu pary w kotle

 

Instalacje oczyszczania spalin

Emisje

  • SO2 < 12mg/Nm3
  • NOX  <  50mg/Nm3
  • pył  < 5 mg/Nm3

W przypadku bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola zastosowano pierwotne metody ograniczania emisji szkodliwych substancji do otoczenia:

  • Pył z paliwa gazowego zostaje usunięty w miejscu jego wydobycia, jeśli zachodzi taka potrzeba. Dodatkowo zabudowany został filtr cząstek pyłu oraz cieczy.
  • Siarka w gazie ziemnym występuje w postaci siarkowodoru i jest z niego usuwana w miejscu wydobycia.
  • Ograniczanie emisji tlenków azotu oraz CO realizowane jest poprzez zabudowę suchych palników niskoemisyjnych (DLN) w komorze spalania turbiny gazowej. Ta metoda ograniczania emisji NOX i CO jest zalecana przez dokument referencyjny.

 

Standardy emisyjne

Substancja szkodliwa dopuszczalna:

  • SO2 12 mg/Nm3 przy 15% O2 w spalinach suchych
  • NOX przeliczone na NO2 75 mg/Nm3 przy 15% O2 w spalinach suchych
  • Popiół lotny (pył) 5 mg/Nm3 przy 15% O2 w spalinach suchych

 

Paliwo

Gaz ziemny GZ-50, zużycie 552 553 961 Nm3/rok, dostarczane przez GAZ – SYSTEM.

 

 

Ilość energii elektrycznej produkowanej w ciągu roku

  • 3 147 660 MWh (brutto)
  • 3 078 825 MWh (netto)

 

Wyprowadzenie mocy

Dwutorowa linia wyprowadzenia mocy do rozdzielni 220 kV PSE Operator S.A.

 

Przesył energii:

Wykonawstwo

PSE Operator S.A.

Budowa

Planowany czas zakończenia:   2019 r.

Rozpoczęcie: grudzień 2012 (wmurowany został kamień węgielny, co symbolicznie rozpoczęło realizację inwestycji)

 

Problemy wynikające w trakcie realizacji:

Luty 2017 r. Podczas budowy wystąpił problem z kanałem wody chłodzącej. Jako doprowadzenie wody do bloku pierwotnie miał być użyty istniejący już kanał, jednak zapadł się on podczas wymiany rur prowadzonej przez pierwszego wykonawcę.

29 stycznia 2016 r. Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa TAURON Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła od kontraktu z generalnym wykonawcą budowy bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW – firmą Abener Energia.

Abener Energia naruszył harmonogram oraz istotne warunki techniczne kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy. W związku z powyższym 29 grudnia 2015r. EC Stalowa Wola wezwała ostatecznie wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego. Wykonawca nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu.
EC Stalowa Wola, zgodnie z warunkami kontraktu, wezwie generalnego wykonawcę do przystąpienia do szczegółowej inwentaryzacji inwestycji. Na jej podstawie, we współpracy  z profesjonalnym doradcą zewnętrznym, przygotuje szczegółowy plan zakończenia inwestycji. Następnie EC Stalowa Wola, wspólnie z TAURONEM, PGNiG oraz bankami finansującymi projekt, ustali formułę kontynuacji i zakończenia inwestycji.

28 grudnia 2012 podpisano aneksy do umów związanych z budową bloku gazowego 450 MW w Elektrowni Stalowa Wola. Zgodnie z nimi przedłużony zostaje termin dostarczenia przez Elektrociepłownię Stalowa Wola do PGNiG oświadczenia potwierdzającego uzyskanie finansowania projektu „Budowa bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli”. Przesunięto także termin zawarcia umowy (lub umów) zapewniającej finansowanie budowy, rozruchu i rozpoczęcia eksploatacji bloku gazowo-parowego. Termin spełnienia warunków przesunięto z 31 grudnia 2012 r. na 30 kwietnia 2013 r.
Powodem zmiany zapisów umów jest konieczność zapewnienia odpowiedniego okresu dla zakończenia formalności związanych z negocjacjami i podjęciem decyzji korporacyjnych – poinformowały w komunikatach PGNiG oraz Tauron.

Budowa opóźniona jest o kilka miesięcy wobec pierwotnego harmonogramu. Generalny wykonawca dopiero we wrześniu 2014 r. rozpoczął realizację budowy w dobrym tempie. Ponadto niskie stany wody na Wiśle podczas transportu turbiny gazowej i kotła odzysknicowego opóźniły dostawy i uniemożliwiły odrobienie zaległości.

Stan realizacji:

Sierpień 2020: Po raz pierwszy została zsynchronizowana z krajową siecią elektroenergetyczną cała jednostka wytwórcza elektrociepłowni w Stalowej Woli: turbina gazowa oraz turbina parowa. Tym samym blok gazowo-parowy o mocy 450 MW rozpoczął pracę.

Październik 2017: Inwestycja jest ukończona w około 85 % . Problemy z finalizacją prac to efekt niskich cen energii i problemów wykonawcy. Rozruch siłowni ma nastąpić za około 20 miesięcy.

Listopad 2016: Na placu budowy zakończono inwentaryzację ilościową majątku. Trwają prace konserwacyjne, które mają zapobiec degradacji mienia do czasu wyłonienia nowego wykonawcy oraz wznowienia prac budowlanych.

 

Prace budowlane w końcowej fazie realizacji obejmowały w zakresie głównych budynków: m.in. elektrycznego, maszynowni turbiny gazowej i turbiny parowej oraz kotła odzysknicowy. Powstała stacja przygotowania gazu i zatoka ujęciowa. Przygotowano miejsce zabudowy transformatorów. Trwa montaż konstrukcji kotła odzysknicowego.

Stan na styczeń 2015:

Na budowie jest 98% urządzeń i osprzętu. Zaawansowanie podstawowych elementów bloku:

  • kocioł odzysknicowy – kontynuowany jest montaż połączeń obiegów kotła (spawane są rury części wysokoprężnej).

stopień zaawansowania montażu to ponad 90%

  • turbozespół gazowy – zamontowano wirnik generatora. Trwa montaż turbiny, zamontowano wszystkie palniki gazowe, układ olejowy i w ok. 90% układ filtracji powietrza do spalania.

stopień zaawansowania montażu to ok. 52%

  • turbozespół parowy – prowadzony jest równolegle montaż wszystkich części turbiny, generatora oraz urządzeń pomocniczych. Trwa spawanie rurociągów poszczególnych obiegów. Na ukończeniu jest montaż rur GRP (glass reinforced poliester), układ wody chłodzącej, kondensator.

stopień zaawansowania montażu kompletnego turbozespołu parowego to ok. 35%

  • układ elektryczny – wyprowadzenie mocy: wyłączniki generatorów zamontowane, w trakcie montażu szynowe przewody do transformatorów, osprzęt wysokiego napięcia wraz z linią napowietrzną 220 kV do rozdzielni Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), są to prace wykończeniowe. Rozdzielnice 6,3 kV oraz 0,4 kV prądu stałego i zmiennego zamontowane są w budynku „elektrycznym”. Częściowo ustawione są też baterie transformatorów. Na ukończeniu jest układanie półek tras kablowych. Rozpoczęto układanie kabli na półkach.

stopień zaawansowania montażu to ok. 41%

  • stacja przygotowywania gazu – budynek gotowy wraz z fundamentami urządzeń, rozpoczęto dostawy wyposażenia
  • modernizacja kanału zrzutowego wody chłodzącej – w końcowej fazie realizacji, zaawansowanie prac to ok. 93%
  • próg stabilizujący na Sanie – bliski zakończenia. Odebrany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej
  • pompownia wody chłodzącej nad Sanem – trwają prace budowlane i montażowe. Stopień zaawansowania budowy to ok. 74%
  • doprowadzenie gazu (Gaz System) i wyprowadzenie mocy elektrycznej (rozdzielnia 220 kV PSE) są już na ukończeniu

Zarówno hala kotłowni jak i maszynowni są już zamknięte, zatem można prowadzić dalszy montaż niezależnie od warunków atmosferycznych.

Rozpoczęły się już przygotowania do prac rozruchowych. Faza montażu urządzeń wraz z chemicznym czyszczeniem kotła i dmuchaniem rur powinny zakończyć się w kwietniu 2015 r. Następnie planowany jest rozruch, ruch próbny i gwarancyjny, a pod koniec 2015 r. zakłada się przekazanie bloku do eksploatacji.

TÜV Rheinland Polska ma zweryfikować i zatwierdzić dokumentację techniczną według wymagań dyrektywy ciśnieniowej oraz normy dotyczącej przemysłowych instalacji rurociągowych i zamocowań, łącznie z systemami bezpieczeństwa, a także przepisami ASME.
Spółka ma także pełnić rolę inspektora kontroli jakości dla prac montażowych prowadzonych zarówno na terenie budowy, jak i w miejscu prefabrykacji – bezpośrednio u producentów poszczególnych części bloku.

Lista znanych wykonawców

  • Abener Energia – Generalny wykonawca bloku. Zaprojektowanie, dostawa, montaż, rozruch i przekazanie do eksploatacji bloku gazowo-parowego opalanego gazem ziemnym wraz z instalacjami i obiektami pomocniczymi EC oraz świadczenie usług serwisowych po okresie gwarancji
  • Skoda Power – Dostawa turbiny parowej, generatora, kondensatora, czterech podgrzewaczy wody, zaworów oraz pozostałych urządzeń pomocniczych
  • General Electric – Dostawa turbiny gazowej 9F 5-series
  • Foster-Wheller – Dostawa kotła odzysknicowego
  • Polskie Sieci Elektroenergetyczne – Budowa rozdzielni 220 kV
  • Gaz System – Budowa stacji pomiarowej gazu

Wpływ

Wpływ inwestycji na gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne regionu

Inwestycja będzie stanowić główne źródło ciepła dla miast Stalowa Wola i Nisko i lokalnych odbiorców przemysłowych. Wyprodukowana energia elektryczna i ciepło będzie wykorzystana na potrzeby komunalne, a para technologiczna trafi do okolicznych zakładów przemysłowych w tym do Huty Stalowa Wola. Wykorzystanie paliwa gazowego pozwoli na dywersyfikację paliwową portfela wytwórczego Grupy TAURON, pozwalając Grupie na lepsze zabezpieczenie się na wypadek zmian rynkowych i regulacyjnych, wpływających na opłacalność funkcjonowania sektora (np. koszty emisji CO2).

Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego jako paliwa stalowowolska jednostka spełnia bardzo restrykcyjne normy środowiskowe. Emisja dwutlenku węgla, która wynosi około 360 kg/MWh, wpisuje się wymagania konkluzji BAT (Best Available Techniques). Bardzo niska jest też emisja tlenków azotu, a tlenki siarki praktycznie w ogóle nie są emitowane. Dodatkowo, z uwagi na usytuowanie bloku w centrum miasta, bardzo ważny jest brak emisji pyłów.

Przy budowie zatrudnienie znalazły głównie miejscowe firmy. Większość z nich, żeby sprostać zadaniu, zatrudniła dodatkowych pracowników. Razem z podwykonawcami w pracach przy budowie bloku energetycznego bierze udział ponad dwieście osób.

Bibliografia

http://energetyka.wnp.pl/iberdrola-wygrala-przetarg-na-budowe-bloku-w-stalowej-woli,161825_1_0_0.html

http://www.komunikaty.pl/komunikaty/1,80849,11340315,Abener_Energia_wybrana_na_wykonawce_bloku_w_Stalowej.html

http://www.ec-sw.pl/aktualnosci/podpisanie-umow-o-funkcjonowaniu–dostawie-paliwa-i-sprzedazy-energii-9.html

http://www.ec-sw.pl/ochrona-srodowiska

http://www.naszdziennik.pl/ekonomia-gospodarka/32594,budowa-elektrocieplowni-w-stalowej-woli-nabiera-tempa.html

http://energetyka.wnp.pl/opoznienia-w-finansowaniu-bloku-w-stalowej-woli,186814_1_0_0.html

http://energetyka.wnp.pl/t-v-rheinland-z-nadzorem-na-budowie-bloku-w-stalowej-woli,204762_1_0_0.html

http://media.tauron-pe.pl/pr/276451/blok-gazowo-parowy-w-stalowej-woli-w-decydujacej-fazie-realizacji

http://www.rynek-energii-elektrycznej.cire.pl/st,33,335,tr,145,0,0,0,0,0,budowane-i-planowane-elektrownie.html

http://www.ec-sw.pl/aktualnosci/podpisanie-kontraktu-1.html

http://termika.pgnig.pl/kogeneracja-gazowa/najwazniejsze-projekty/blok-gazowo-parowy/

http://budownictwo.wnp.pl/skoda-power-dostarczy-turbozespol-do-bloku-w-stalowej-woli,180469_1_0_0.html

http://www.energetykacieplna.pl/wiadomosci-i-komunikaty/ruszyly-prace-budowlane-przy-ec-stalowa-wola-62598-10

http://budownictwo.wnp.pl/ec-stalowa-wola-odstepuje-od-kontraktu-z-abener-energia,266371_1_0_0.html

http://msp.gov.pl/pl/media/aktualnosci/21200,UmowanabudowenajwiekszegowPolsceblokugazowoparowegopodpisana.html

Magazyn pracowników PGNiG Termika „Ciepłoteka”, strony 8-9 (styczeń 2015)

http://www.ec-sw.pl/aktualnosci/elektrocieplownia-stalowa-wola–tauron-i-pgnig-zawarly-umowe-standstill-z-bankami-17.html

http://www.ec-sw.pl/aktualnosci/pgnig–tauron-oraz-spolka-elektrocieplownia-stalowa-wola-podpisaly-porozumienie-warunkowe-oraz-aneksy-18.html

http://budownictwo.wnp.pl/wkrotce-poznamy-przyszlosc-bloku-449-mw-w-stalowej-woli,281600_1_0_0.html

http://energetyka.wnp.pl/tauron-zakonczenie-budowy-bloku-w-ec-stalowa-wola-jest-racjonalne,285148_1_0_0.html

http://energetyka.wnp.pl/jest-przetarg-zwiazany-z-dokonczeniem-bloku-449-mw-w-stalowej-woli,292388_1_0_0.html

http://budownictwo.wnp.pl/jest-przetarg-na-dokonczenie-bloku-449-mw-w-stalowej-woli,294374_1_0_0.html

http://energetyka.wnp.pl/budowa-bloku-energetycznego-w-stalowej-woli-inwestorzy-poszukuja-nowego-finansowania,295352_1_0_0.html

http://energetyka.wnp.pl/osmiu-chetnych-na-dokonczenie-bloku-449-mw-w-stalowej-woli,297092_1_0_0.html

http://energetyka.wnp.pl/ids-bud-wygral-przetarg-dotyczacy-bloku-w-stalowej-woli,298269_1_0_0.html

http://energetyka.wnp.pl/trzech-w-walce-o-dokonczenie-bloku-449-mw-w-stalowej-woli,299566_1_0_0.html

http://energetyka.wnp.pl/jest-nowa-umowa-na-ec-stalowa-wola-blok-gazowo-parowy-ma-byc-gotowy-w-2019-r,308572_1_0_0.html

http://www.cire.pl/item,152896,1,0,0,0,0,0,elektrocieplownia-stalowa-wola-podpisala-umowe-wspierajaca-na-dokonczenie-bloku-450-mw.html

http://energetyka.wnp.pl/ec-stalowa-wola-z-kredytem-900-mln-zl-od-bgk-i-pgnig,319145_1_0_0.html

https://ec-sw.pl/aktualnosci/zawarcie-ugody-z-abener-energia-18.html

https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/174463-blok-gazowo-parowy-elektrocieplowni-stalowa-wola-zsynchronizowany-z-siecia



Data ostatniej modyfikacji: 9 marca 2022

Inwestycje