Elektrownia Rybnik

– PGE wybuduje moduł ciepłowniczy w elektrowni Rybnik, co umożliwi jej produkcję ciepła w kogeneracji. Szacowane nakłady na realizację inwestycji wynoszą ok. 100 mln zł

– Spółka posiada już wstępną analizę wykonalności projektu modułu ciepłowniczego o mocy szczytowej 100 MW cieplnych.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

logo_edf_carre

Grupa EDF to największy inwestor zagraniczny w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Jest obecna na naszym rynku od ponad 16 lat: od czasu pierwszej prywatyzacji w polskim sektorze energetycznym w 1998 roku, od kiedy stawała się głównym akcjonariuszem elektrociepłowni w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Zielonej Górze, Toruniu i we Wrocławiu oraz elektrowni w Rybniku. W skład Grupy wchodzi też spółka usługowa EDF Paliwa, zajmująca się zakupem paliw produkcyjnych – węgla i biomasy. Ponadto EDF w Polsce prowadzi obrót energią elektryczną wytworzoną w zakładach należących do Grupy EDF w Polsce, zagospodarowuje uboczne produkty spalania i świadczy wspólne usługi wsparcia dla spółek EDF.

 

(*) EPH – złożył ofertę wiążącą do kupna elektrowni Rybnik od EdF

 

eph

Energetický a průmyslový holding – czeska spółka akcyjna założona w 2009 roku przez Daniela Křetínskýego, konglomerat obejmujący kilkadziesiąt firm w Europie Środkowej. Główne segmenty działalności holdingu to gazownictwo, ciepłownictwo, wydobycie węgla, produkcja, dystrybucja i sprzedaż energii elektrycznej, OZE, logistyka i handel węglem.

 

Wykonawcy:

AlstomAlstom-India_0 (dawniej GEC Alsthom, początkowo Alsthom) – międzynarodowy koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. Powstała w 1928r. Zgodnie z danymi ze strony firmy, w roku 2007/2008 Alstom osiągnął sprzedaż przekraczającą 20,9 mld € i zatrudniał ponad 93 500 pracowników w ponad 70 krajach. Siedziba koncernu znajduje się w Levallois-Perret w pobliżu Paryża. Obecnym prezesem jest Patrick Kron.

 

Dostawcy technologii:

  • Alstom                                  Alstom-India_0

Przebieg inwestycji

timelineRybnik

Finanse

Terminy przetargu:

Rozstrzygnięcie przetargu: 2013.

Czego dotyczy przetarg:

Przetarg dotyczy budowy bloku w Rybniku o 900MW mocy.

Kryteria oceny:

Firmy biorące udział i ich oferty:

Powód wyboru zwycięskiej firmy:

Komplikacje:

Mechanizmy finansowe:

Zaopatrzenie w paliwo:

Dofinansowania:

Technologia

Typ instalacji: Elektrownia

Moc znamionowa: 900 MW (brutto)

Sprawność ogólna: –

Parametry pary:

Kocioł: producent: Alstom.

Turbina: producent: Alstom.

Generator: producent: Alstom.

Układ wody chłodzącej: –

Oczyszczanie spalin:

CCS ready: –

Standardy emisyjne:-

Paliwo: Węgiel kamienny i biomasa.

Produkcja energii:

Wyprowadzenie mocy:

Przesył energii: wykonawstwo: PSE Operator

Budowa

Stan prac budowlanych:

Rozpoczęcie: wiosna 2013

Czas zakończenia: 2018 (przed wstrzymaniem)

Trudności podczas realizacji: –

Stan realizacji:

– Zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej zapewnia, że przed sezonem grzewczym 2022/2023 dwa bloki energetyczne Elektrowni Rybnik zostaną przygotowane do prac ciepłowniczych.

– spółka PGE Energia Cieplna zobowiązała się do podjęcia prac na rzecz budowy członu ciepłowniczego, zasilanego z dwóch bloków energetycznych Elektrowni Rybnik. Harmonogram realizacji tego projektu ma być znany do połowy marca przyszłego roku (2018).

– Celem projektu jest to, aby po 1 września 2022 r. utrzymać nieprzerwane dostawy ciepła dla odbiorców w Rybniku przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła.

– Prace w Rybniku wpisują się w Strategię Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE na lata 2018-2023 z perspektywą do 2030, przedstawioną 14 grudnia w elektrociepłowni PGE w Gdańsku. Zgodnie z przyjętą strategią, intencją PGE jest bycie liderem zmian środowiskowych w sektorze poprzez prowadzenie działań wspierających walkę o czyste powietrze w polskich miastach.

-Wstrzymane. Chęć zakupu elektrowni przez czeski koncern energetyczny EPH, właściciela największej w Polsce prywatnej kopalni PG Silesia.

Lista znanych wykonawców:

Alstom  – dostawa kotła i maszynownii

Wpływ

Wpływ na gospodarkę regionu:

– W Rybniku zawarte zostało porozumienie prowadzące do ograniczenia tzw. niskiej emisji w regionie, dotyczące współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania w ciepło mieszkańców Rybnika, pomiędzy władzami miasta a spółkami: PGE Energia Ciepła, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa (operatorem sieci ciepłowniczej w Rybniku) oraz Polską Grupą Górniczą (zarządzającą obecnie elektrociepłownią Chwałowice, lokalnym źródłem energii i ciepła).

Konflikty z ludnością:

Sposoby rozwiązywania konfliktów:

Bibliografia

http://energetyka.wnp.pl/grupa-pge-100-mln-zl-na-czyste-powietrze-w-rybniku,313454_1_0_0.html

http://www.cire.pl/item,156069,1,0,0,0,0,0,pge-wybuduje-modul-cieplowniczy-w-elektrowni-rybnik-szacuje-koszt-przebudowy-na-100-mln-zl.html

http://biznesalert.pl/pb-czeski-eph-chce-kupic-elektrownie-rybnik/

http://energetyka.wnp.pl/elektrownia-rybnik-juz-w-2022-r-dostarczy-cieplo-dla-mieszkancow-miasta,315694_1_0_0.html

 

 Data ostatniej modyfikacji: 14 kwietnia 2018

Inwestycje

Firmy i organizacje, z którymi współpracujemy

KNE-01
tt_logo_2-5cm-300dpi-01
Orlen-01
WartsilaPNG
siemens-01-01
kierunek_energetyka_pion
kierunek_chemia_pion
itc-01
politechnika-01
Meil-01