Elektrownia wodna Szklarska Poręba I

Modernizacja elektrowni wodnej Szklarska Poręba I w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor: 

 

tn-logo-ekoenergia-01TAURON Ekoenergia sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze to wytwórca „zielonej” energii elektrycznej z wody i wiatru. Jest to spółka wchodząca w skład przedsiębiorstwa energetycznego Tauron Polska Energia. TAURON Ekoenergia eksploatuje 35 elektrowni wodnych o łącznej mocy zainstalowanej 142,851 MW i cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 200,75 MW. Elektrownie te położone są w województwach: dolnośląskim, opolskim, małopolskim i zachodniopomorskim.

 

Wykonawca:

 ENERGOPROJEKT-WARSZAWA S.A. 

Energoprojekt Warszawa

W okresie ponad 65 lat działalności ENERGOPROJEKT – WARSZAWA S.A. zaprojektowano obiekty o łącznej mocy 25618 MWe oraz 13308 MWt, obejmujące ponad 200 bloków energetycznych, kotłów i turbozespołów w elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach w kraju i za granicą.

Przebieg inwestycji

W latach 2013÷2016 przeprowadzono modernizację elektrowni w ramach której wymieniono:

– 2016 dolną część rurociąg stalowego który zastąpiono rurami i łącznikami HOBAS z żywic poliestrowych o długości ~ 240 metrów.

– 2015 środkową część rurociąg stalowego który zastąpiono rurami i łącznikami HOBAS z żywic poliestrowych o długości ~140 metrów,

– 2013–2014 turbiny i generator. Zainstalowano dwie poziome turbiny Francisa (produkcji ZRE Gdańsk S.A.) pracujące na wspólnym wale, zasilającym generator synchroniczny z wzbudzeniem bezszczotkowym (produkcji DFME Sp. z o.o.).

– 2013–2014  górną, najstarszą (nitowaną) część rurociąg stalowego który zastąpiono rurami i łącznikami HOBAS z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym o długości ~230 metrów

Zabytkowy turbozespół został zdemontowany i wyeksponowany na wyspie przy elektrowni wodnej Bobrowice IV.

Technologia

Budowlą piętrzącą jest tu jaz kamienno-betonowy przegradzający rzekę w odległości 1630 m od elektrowni. Woda prowadzona jest na turbiny najpierw krytym, betonowym kanałem o długości 150 m, a następnie rurociągiem stalowym o długości 1450 m. W elektrowni, na wspólny generator firmy Sachsenwerk, pracują dwie turbiny Francisa firmy J.M. Voith o łącznej mocy zainstalowane 0,781 MW.

Ilość produkowanej energii: 3GWh/rok

Bibliografia

https://www.energoprojekt.pl/pl/realizacje/elektrownie-wodne

http://www.tauron-ekoenergia.pl/elektrownie/energia-wodna/zew-jelenia-gora/Strony/szklarska-poreba-i.aspx#ad-image-0Data ostatniej modyfikacji: 17 marca 2022

Inwestycje