Farma fotowoltaiczna Bordziłówka

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

dolina-zielawyEnergia Dolina Zielawy. Farma powstała z inicjatywy samorządnej spółki „Energia Dolina Zielawy”, której prezesem jest Mateusz Majewski. Spółkę tworzy pięć gmin z Doliny Zielawy: Rossosz, Wisznice, Sosnówka, Podedwórze oraz Jabłoń.

 

Wykonawca:

maybatt_logo

Maybattfirma powstała w 2008 roku. Początkowo wiodącą dziedziną działalności były akumulatory i systemy zasilania gwarantowanego, jednak w trakcie rozwoju firma wyszła naprzeciw oczekiwaniom rynku i poszerzyła zakres pracy o kompleksową obsługę systemów fotowoltaicznych.

 

elektromontaz_lublin

Elektromontaż Lublin – firma powstała w 1953 roku. Jest jedną z najpotężniejszych firm branży elektroenergetycznych na terenie środkowo-wschodniej oraz południowo-wschodniej Polski.

 

Przebieg inwestycji

Roboczy-page-011

Finanse

Projekt „Budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW w Dolinie Zielawy” zrealizowano dzięki dotacjom unijnym. Na 8-milionowe przedsięwzięcie gminy pozyskały unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego w wysokości 3,1 mln zł. Pożyczki udzielił Bank Spółdzielczy w Wisznicach.

Technologia

Na terenie zajmującym 3,5 ha zainstalowano 5560 sztuk paneli fotowoltaicznych polikrystalicznych oraz 104 sztuki paneli fotowoltaicznych cienkowarstwowych.

Budowa

„Wszystko przebiegało zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy zadowoleni z efektów” – mówi Mateusz Majewski z Urzędu Gminy w Rossoszu, prezes spółki.

Bordziłówka_farma

Wpływ

Farma o mocy 1,4 MW zaspokoiłaby potrzeby energetyczne ok. 200 gospodarstw domowych. 1,4 MW to również energia, którą rocznie na cele publiczne (m.in. oświetlenie ulic, szkół, urzędów) wykorzystują partnerskie gminy z Doliny Zielawy. Inwestorzy zapowiadają, że budowa elektrowni słonecznej zacznie przynosić zyski po ok. 7 latach. Do tego czasu wygenerowane dochody będą przeznaczane na spłatę zaciągniętego kredytu.

Bibliografia

http://www.rossosz.pl/index.php/na-skroty/168-farma-fotowoltaiczna-rozslawila-gmine-rossosz

http://www.dziennikwschodni.pl/biala/rusza-jedna-z-najwiekszych-elektrowni-slonecznych-w-polsce,n,141019878.html?p=1

http://www.dolinazielawy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=15

http://gorlice.naszemiasto.pl/artykul/elektrownia-w-bordzilowce-podlaskie-gminy-czerpia-zysk-ze,2657454,artgal,t,id,tm.html

http://odnawialnezrodlaenergii.pl/energia-sloneczna-aktualnosci/item/976-na-lubelszczyznie-rusza-budowa-najwiekszej-w-regionie-farmy-fotowoltaicznejData ostatniej modyfikacji: 14 stycznia 2018

Inwestycje