Farma fotowoltaiczna Genowefa

Inwestycja firmy PAD-RES w farmę fotowoltaiczną w gminie Kleczew o mocy zainstalowanej 35 MW. Generalnym wykonawcą obiektu jest firma Electrum Concreo. Zakończenie budowy planowane jest na drugi kwartał 2023 roku.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

PAD-RES – jest firmą deweloperską specjalizującą się w rozwoju projektów z zakresu energetyki odnawialnej, inwestycji infrastrukturalnych oraz nieruchomości komercyjnych. Zarządza operacjami niezbędnymi do pomyślnej rozbudowy projektów do etapu „gotowy do budowy” lub „gotowy do eksploatacji”.

 

Wykonawca:

Electrum Concreo (do 03.2022: Electrum) to jeden z czołowych wykonawców infrastruktury dla odnawialnych źródeł energii. Spółka realizuje strategiczne kontrakty na wielkoformatowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, budując i uruchamiając obiekty w sektorze energetyki alternatywnej, informacyjnym i przemysłowym. Całość procesu jest przeprowadzana w ramach Grupy Electrum, działającej w formule One Stop Shop. Spółka odpowiada także za przeprowadzenie wszelkich czynności formalno- prawnych w ramach realizacji oraz przejęcie i mitygację ryzyk.

Przebieg inwestycji

II kwartał 2023 r. – planowane oddanie farmy Genowefa do użytku

lipiec 2022 r. – pozyskanie finansowania w ramach umowy kredytowej

kwiecień 2022 r. – początek prac budowlanych

grudzień 2021 r. – wygranie aukcji OZE

Finanse

Kredytu na finansowanie inwestycji udzieliło konsorcjum banków Santander Bank Polska i BNP Paribas Bank Polska. Podpisanie umowy kredytowej nastąpiło 12 lipca 2022 roku.

PAD-RES zabezpieczył dwa źródła przychodów ze sprzedaży energii dla projektu Genowefa. Jedno to umowa PPA na dostawę energii, zawarta ze Statkraft. Drugie źródło to wsparcie uzyskane w ramach aukcji OZE.

Jak podaje Mariusz Adamczewski, prezes zarządu PAD-RES: od września 2021 roku (moment przejęcia udziałów) sfinalizowano nabycie 13 projektów o łącznej mocy zainstalowanej 350 MW. Projekt Genowefa to dla firmy PAD-RES pierwsza farma fotowoltaiczna przygotowana od podstaw, z realizacją procesu budowy.

Technologia

W skład inwestycji wchodzą następujące elementy:

Linia SN łącząca farmę PV z podstacją GPO – łączna długość kabli SN do wbudowania 46 km. Długość trasy 6km

Linia WN łącząca podstację GPO z stacją GPZ Kleczew – długość trasy kablowej 800 m.

Panele do zainstalowania na farmie PV – w ilości 65 422 sztuk, o łącznej mocy 35 MWp

Kable AC do wbudowania na terenie farmy PV dla wyprowadzenia mocy z inwerterów – o  łącznej długości 20 km,

Kable DC do ułożenia na terenie farmy – o  łącznej długości 410 km.

Budowa

Zdjęcie z budowy farmy fotowoltaicznej Genowefa (źródło – Electrum Holding)

Wpływ

Farma fotowoltaiczna zajmie docelowo powierzchnię 45 hektarów.

Realizacja projektu Genowefa wpisuje się w zmianę struktury wytwarzania energii w rejonie Konina (wschodnia część woj. wielkopolskiego). Eksploatowane tam kopalnie na węgiel brunatny oraz bloki węglowe są stopniowo wygaszane. W ich miejsce powstają elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne, gazowa i na biomasę, ponadto w planach jest budowa reaktora jądrowego w technologii SMR (Small Modular Reactor).

Bibliografia

– https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/108416/w-centralnej-polsce-powstanie-farma-fotowoltaiczna-o-mocy-35-mw?fbclid=IwAR1djVxIwXvCYqUEI5ppWvkiowtYYMdw4z20PhcYwel6suUrKyMgamfvHrs

– https://griffin-cp.com/pl/pad-res-pozyskal-finansowanie-na-budowe-farmy-fotowoltaicznej-o-mocy-35-mw-w-centralnej-polsce/

– https://www.facebook.com/firmaelectrum

– https://www.lm.pl/aktualnosci/dobiega-konca-ponad-polwieczna-historia-najwiekszej-koninskiej-odkrywki

– https://www.wnp.pl/energetyka/farma-fotowoltaiczna-genowefa-35-mw-zyskala-finansowanie,601516.html

– https://griffin-cp.com/pl/pad-res-pozyskal-finansowanie-na-budowe-farmy-fotowoltaicznej-o-mocy-35-mw-w-centralnej-polsce/



Data ostatniej modyfikacji: 9 sierpnia 2022

Inwestycje