Farma wiatrowa Budzyń

Budowa farmy wiatrowej złożonej z 35 turbin wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 70 MW, zlokalizowana w województwie wielkopolskim.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

Inwestorem farmy wiatrowej w Budzyniu jest firma Relax Wind Park III (EDPr) Sp.z.o.o, która zajmuje się głównie finansowaniem oraz realizacją projektów farm lub elektrowni związanymi z odnawialnymi źródłami energii. Do głównej działalności firmy należy również dystrybucja energii elektrycznej.

Wykonawca:

Wykonawcą tego projektu jest firma Aldesa, która ma za zadanie przygotować odpowiednią dokumentację dotyczącą części projektowo-budowlanej oraz prace związane z montażem instalacji oraz potrzebnymi do tego prace geologiczno-budowlane.

Przebieg inwestycji

  • Luty 2022 – zakończenie II etapu budowy oraz oddanie całości projektu do komercyjnego użytku
  • Październik 2021 – zakończenie I etapu budowy projektu
  • Styczeń 2021 – podpisanie umowy z firmą Relax Wind Park III (EDPr) Sp.z.o.o oraz rozpoczęcie prac budowlanych.

Finanse

Koszt budowy farmy wiatrowej na terenie gminy Budzyń wynieść ma około 120 milionów euro.

Technologia

W celu realizacji projektu zostanie użytych łącznie 35 wiatraków o całkowitej mocy 70 MW, których montaż będzie realizowany w dwóch etapach. Wysokość każdego z wiatraków wynosi 95 metrów oraz każdy o mocy nominalnej 2MW. Informacje na temat konkretnego modelu czy szczegółowego wyposażenia użytego do realizacji projektu w Budzyniu nie zostały podane.

Budowa

Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach:

  • I etap inwestycji ma zawierać budowę 25 wiatraków, które mają zostać oddane do użytku komercyjnego pod koniec października 2021 roku.
  • W II etapie budowy została zaplanowana budowa 10 wiatraków, której koniec ma nastąpić pod koniec lutego 2022 roku.
  • Wraz z końcem II etapu cały projekt zostanie oddany do użytku czyli jego całkowita realizacja potrwa od października 2021 roku do lutego 2022 roku.

Wpływ

By projekt doszedł do skutku było potrzebne kilka korekt w celu jego realizacji. Jedną z nich jest wzmocnienie podłoża, by utworzona konstrukcja nie uległa zawaleniu lub trwałemu uszkodzeniu. Utwardzenie gruntu nie miało wpływu na zmiany w projekcie ani na środowisko oraz nie spotkało się ze sprzeciwem mieszkańców okolicznej gminy. Realizowany projekt ma pozytywne oddziaływanie na środowisko , a także spełnia określone warunki ustawy (10H) odnoszące się do odległości od terenów zamieszkałych przez mieszkańców – farma wiatrowa nie stanowi więc zagrożenia dla mieszkańców ani pobliskich terenów ornych gminy.

pic2

Zdjęcie z placu budowy

Bibliografia

https://www.dnb.com/pl-pl/firma/?id=2325124&nazwa=RELAX_WIND_PARK_III_SP_Z_O_O
https://www.asta24.pl/2021/01/29/kolejna-farma-wiatrowa-jeszcze-w-tym-roku-poplynie-prad-z-wiatru
https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/179763-w-gminie-budzyn-w-wielkopolsce-powstanie-farma-wiatrowa
https://www.wnp.pl/energetyka/aldesa-zbuduje-farme-wiatrowa-o-mocy-70-mw,446547.html
https://www.gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/104683/w-wielkopolsce-powstanie-farma-wiatrowa-o-mocy-70-mw
https://eurobuildcee.com/news/47421-aldesa-zbuduje-farme-wiatrowa-w-wielkopolsce
https://inzynieria.com/geoinzynieria/wiadomosci/62428,nowa-farma-wiatrowa-powstanie-na-setkach-kolumn-dsmData ostatniej modyfikacji: 27 lutego 2022

Inwestycje