Farma wiatrowa Krobia Południe

Budowa farmy wiatrowej Krobia I w woj. wielkopolskim, złożonej z 11 turbin wiatrowych (każda o mocy znamionowej 3 MW, co da 82 GWh produkcji energii elektrycznej w skali roku).

Inwestor i wykonawcy

Inwestor oraz wykonawca: 

 

Logo-Acciona-EnergiaAcciona Energia (dział energetyczny Grupy ACCIONA) jest światowym liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Jej misją jest demonstrowanie technicznej i ekonomicznej zdolności kreowania nowego modelu energetycznego, kierującego się kryteriami zrównoważonego rozwoju.

ACCIONA jest jedną z wiodących grup biznesowych w Hiszpanii i liderem w dziedzinie rozwoju infrastruktury i gospodarki, odnawialnych źródeł energii, wody i usług.

Przebieg inwestycji

Roboczy-page-009

Finanse

Zarówno inwestorem, jak i wykonawcą była firma Acciona Energia, więc nie musiały zostać przeprowadzone konkursy.

Wartość inwestycji to około 265 mln zł.

Technologia

Model turbiny: Acciona (AW-3000/116)

Moc znamionowa: 3 MW

 Generator:

  • Trójfazowy, asynchroniczny
  • Napięcie: 12 kV
  • Częstotliwość sieci: 50/60 (Hz)

 Gondola:

  • Wymiary: 10,9 m x 4,09 m x 4,15 m
  • Masa: 111 t
  • Przekładnia planetarna
  • Ilość stopni: 3

 Wirnik:

  • Powierzchnia omiatana: 10,568 m2
  • Średnica: 116,0 m

 Łopaty wirnika:

  • Ilość: 3
  • Materiał: włókno szklane

Maszt:

  • Wysokość: 92 m
  • Ilość sekcji: 4
  • Stalowa wieża o konstrukcji rurowej

System kontroli mocy:

  • Regulacja przez ustawienie kąta natarcia łopat

Zakres prędkości wiatru:

  • Cut-in: 3,5 m/s
  • Cut-out: 25 m/s

Budowa

Prace rozpoczęły się w maju 2012. Za budowę farmy wiatrowej odpowiadała Meltemi Spółka z o.o., której właścicielem jest Acciona Energy Poland Sp. z o.o..

Do zalania 1 fundamentu niezbędne było 700 m3 betonu. Aby zobrazować sobie skalę przedsięwzięcia, należy sobie uświadomić, że 18 betonowozów tzw. gruszek woziło nieprzerwanie gotowy beton od godziny 4:00 rano do godziny 14:00 następnego dnia, zachowując w ten sposób wymaganą technologicznie ciągłość zalewania fundamentów.

Każda wieża montowana na fundamencie składa się z 6 elementów o długości 20 m każdy. Każdy element (segment wieży) składany jest z wyprodukowanych w Przyborowie gotowych prefabrykatów betonowych (łupin), łączonych przy pomocy dźwigu poprzez sklamrowanie i zalanie łączonych części betonem.  W ten sposób powstałe segmenty-sekcje, przy pomocy 650 i 750 tonowych dźwigów, nakładane są jeden na drugim i ponownie betonowane, w celu złączenia poszczególnych elementów.  Gotowa wieża od szczytu do podstawy spinana jest stalowymi linami, które po odpowiednim naciągnięciu również są zabetonowane.

Na gotowej wieży montowana jest gondola, wewnątrz której znajduje się generator napędzany 3 śmigłami o długości 56,7 m każde. Śmigła te, ze względu na ich wielkość, przykręcane są do piasty turbiny na wys. 120 m. Całość zestawu gondola + śmigła waży ponad 190 ton. Kompletny wiatrak waży około 1400 ton (bez fundamentu). Maksymalna wysokość od poziomu terenu, jaką osiągnie wirujący rotor o średnicy 116 m,  sięgnie 176 m.

Wszystkie prace montażowe na wysokości wykonywane są przez Hiszpanów, Portugalczyków przy udziale polskich pracowników. Końcowy montaż, ze względu na trudne warunki pogodowe a w szczególności wiatr, który do montażu na tak dużych wysokościach nie może przekraczać 10m/s, planowana była na luty 2013. Po zamontowaniu gondoli z łopatami, wieże zostały pomalowane i podłączone do nowo wybudowanej stacji transformatorowej. Ostateczny termin oddania do użytkowania planowany był na marzec 2013 roku, ostatecznie był to październik 2013.

Wpływ

Zostały zmodernizowane dwie drogi dojazdowe do turbin wiatrowych na terenie gminy Krobia. Inwestycja niemal w całości pokryta została przez inwestora – firmę Acciona Energia Poland. Ich remont kosztował około 400 tys. zł.

Farma w ciągu roku wytworzy około 82 GWh energii elektrycznej, która pokryje zapotrzebowanie ponad 40 000 polskich gospodarstw, co pozwoli na ograniczenie emisji około 79 000 ton CO2 do atmosfery z konwencjonalnych elektrowni węglowych.

Innowacyjny system produkcji komponentów wieży na miejscu instalacji pozwolił spółce zredukować koszty transportu oraz zminimalizować wpływ farmy na otoczenie. Nad realizacją tego projektu w Polsce pracowało ponad 400 osób.

Dla gminy Krobia wiatraki przynoszą ogromne zyski, wynoszące około 1,7 miliona złotych rocznie. Ponadto, firma sponsoruje różnego rodzaju przedsięwzięcia.

Bibliografia

http://www.thewindpower.net/windfarm_en_2610_krobia-i.php

http://gostyn.naszemiasto.pl/artykul/farma-wiatrowa-pod-krobia-otwarta-zobaczcie-gigantyczne,2037542,gal,t,id,tm.html

http://www.przyborowo.powiatgostyn.pl/Zebranie_Informacyne_Farma_wiatrowa_KROBIA,5407.html

http://pgs.old.doba.pl/?s=subsite&id=1046&mod=60

http://www.gostyn24.pl/Drog(a)i_dowod_wdziecznosci,23521.html

http://www.acciona-windpower.com/media/1554378/05-05-2015-aw3000_inusa_abril-3.pdf

http://gramwzielone.pl/energia-wiatrowa/8385/acciona-uruchamia-druga-farme-wiatrowa-w-polsce

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/jedrzejow/art/8155323,kilkadziesiat-osob-z-gminy-sedziszow-odwiedzilo-potezna-farme-wiatrowa-w-gminie-krobia,id,t.html



Data ostatniej modyfikacji: 15 marca 2017

Inwestycje