Farma wiatrowa Lotnisko – Kopaniewo

Wykonanie Farmy Wiatrowej Lotnisko – Kopaniewo 90 MW (30 turbin wiatrowych o mocy 3 MW każda) wraz z wyprowadzeniem mocy liniami kablowymi 110 kV łączącymi abonencką stacją 30/110 kV FW Lotnisko ze stacją 400/110 kV oraz infrastrukturą towarzyszącą.

Inwestor i wykonawcy

Inwestor:

PGE_energia_odnawialnaPGE Energia Odnawialna S.A. jest spółką zależną PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. – największego holdingu energetycznego działającego na polskim rynku i jednego z największych podmiotów tego typu w Europie Środkowej i Wschodniej. Spółka powstała w 1993 roku i na początku nazywała się Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A. Podstawowymi dziedzinami działalności Grupy są wytwarzanie energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) oraz świadczenie Regulacyjnych Usług Systemowych (na mocy umowy z PSE Operator SA).

 

Wykonawca: konsorcjum CJR Polska, Candido Jose Rodrigues

CJR Polska to spółka-córka portugalskiej grupy CJR, która posiada ogromne doświadczenie w dziedzinie budownictwa publicznego, prac ziemnych, budowy infrastruktur, nawierzchni i ochrony środowiska i inwestycji związanych z energią odnawialną.
Firma CJR zajmuje się każdym aspektem budowy farmy wiatrowej począwszy od analizy ekonomicznej i optymalizacji projektu, przez wykonanie fundamentów, budowę stacji i podstacji energetycznych, po przyłączenie obiektu do sieci, jego monitoring i konserwację.

Przebieg inwestycji

Roboczy-page-016

Finanse

Zlecenie przetargu obejmowało następujące usługi:

 • wykonanie,
 • dostawa, montaż i uruchomienie turbin,
 • pełnienie nadzoru inwestorskiego przy budowie farmy wiatrowej.

Kryteria oceny najlepszej oferty:

 • cena,
 • cena z 1 MWh wyprodukowanej energii.

Firmy biorące udział w przetargu i ich oferty:

 • konsorcjum CJR Polska, Candido Jose Rodrigues (137,81 mln zł netto),
 • konsorcjum Eltel Networks Olsztyn,
 • Mega z Gdyni (144,8 mln zł netto),
 • konsorcjum Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego z Torunia (grupa Erbud), Erbud, Tele Fonika Kable (184,48 mln zł netto),
 • Alstom Power i Alstom Renovables (ok. 81 mln euro netto),
 • Vestas Poland (87,9 mln euro netto),
 • polski oddział Siemensa (90,50 mln euro netto),
 • SGS Polska (900,7 tys. zł brutto).

Całkowity koszt inwestycji to ponad 0,5 mld zł.

Technologia

Model turbiny: Alstom ECO 110

Moc znamionowa: 3 MW

Średnica wirnika: 110 metrów

Maszt (wysokość, rodzaj): 90 metrów

System kontroli mocy: system zdalnego sterowania SCADA

Prędkość rozruchowa wiatru: 7,5 m/s

Optymalna średnia prędkość wiatru dla pracy turbiny: 11,5 m/s

Zakres prędkości obrotowej wirnika: 7,7 rpm – 13,6 rpm (medium and low wind (IEC Class III-A, II-B))

Średni roczny czas pracy: min. 3600 h/rok

Ilość energii elektrycznej produkowanej w ciągu roku: 324 GWh/rok

Budowa

Farma wiatrowa Lotnisko, która powstała w miejscowości Kopaniewo w woj. pomorskim, jest największą inwestycją w sektorze odnawialnych źródeł energii, realizowaną w ramach ogłoszonej strategii GK PGE, zakładającej pozyskanie co najmniej 234 MW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych do 2016 r.

Cały obszar farmy wiatrowej Lotnisko obejmuje 550 ha, na których znajduje się ponad 9 km dróg dojazdowych łączących elektrownię z działającą po sąsiedzku i również należącą do PGE farmą wiatrową Wojciechowo o mocy 28 MW.

Integralną częścią FW Lotnisko jest stacja elektroenergetyczna 30/110 kV wyposażona w transformator 120 MVA. Farma jest przyłączona do sieci PSE poprzez unikalną w skali kraju, dwutorową linię kablową 110 kV o długości niemal 40 km. Zarówno kabel wysokiego napięcia, jak i kable tworzące sieć średniego napięcia na terenie farmy, zostały wyprodukowane w bydgoskich zakładach Telefonika Kable.

Wpływ

Prognozowana produkcja energii elektrycznej FW Lotnisko to ponad 200 tys. MWh rocznie, co pozwoli uniknąć emisji ok. 235 tys. ton CO2 rocznie.

Po uruchomieniu farmy wiatrowej Lotnisko łączna moc zainstalowana w lądowej energetyce wiatrowej Grupy PGE wzrosła do 441 MW, a po oddaniu do użytku kolejnych dwóch farm wiatrowych będących w fazie realizacji, tj. Resko II o mocy 76 MW i Kisielice II o mocy 12 MW, łączna moc działających instalacji wiatrowych zarządzanych przez spółkę PGE Energia Odnawialna wzrośnie do 529 MW. Już teraz energii wyprodukowanej przez wiatraki Grupy PGE wystarcza do zasilenia ok. 400 tys. gospodarstw domowych.

Bibliografia

http://www.razemdlaklimatu.eu/images/dobre_praktyki/Kopaniewo.pdf

http://www.pgeeo.pl/nasze-obiekty/elektrownia-wiatrowa-lotnisko

http://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/cjr-wybuduje-farme-wiatrowa-lotnisko-za-169-mln-zl-7553.html

http://wyborcza.biz/Gieldy/1,132329,19274175,pge-oddala-do-uzytku-farme-wiatrowa-lotnisko-o-mocy-90-mw.html?disableRedirects=true

http://www.gp24.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/wielka-farma-wiatrowa-na-lotnisku-kolo-leby,10212796/Data ostatniej modyfikacji: 19 marca 2017

Inwestycje