





Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej (KNE PW) jest organizacją studencką działającą nieprzerwanie od 1966 roku. Zrzesza studentów, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie energetyki i rozwijać swoje zainteresowania poza tradycyjnym tokiem studiów. Członkowie zdobywają praktyczne doświadczenie poprzez realizację projektów naukowych. Przez ostatnie lata studenci własnoręcznie skonstruowali m.in.: turbinę wiatrową, komorę Wilsona (służącą do detekcji promieniowania) oraz dwie turbiny gazowe. KNE PW może poszczycić się projektami, które zdobywają nagrody w konkursach na arenie krajowej i międzynarodowej. Przykładem jest turbina gazowa z układem zamkniętym, która została uhonorowana pierwszym miejscem na Pokazie Innowacyjnych Konstrukcji Studenckich. KNE PW jest obecne na piknikach naukowych, dla Członków organizowane są seminaria, wykłady eksperckie i debaty oksfordzkie. Dzięki licznym wyjazdom do zakładów energetycznych studenci mają możliwość zobaczyć na własne oczy, jak w rzeczywistości realizowane są procesy techniczne, o których słyszą na wykładach. Udział w sympozjach i konferencjach sprawia, że uczestnicy zawsze są na bieżąco z krajowymi i światowymi trendami w energetyce. Działalność w KNE PW to nie tylko praca nad projektami, ale również miejsce łączące wyjątkowych ludzi z pasją. Chwile spędzone na aktywnym uczestnictwie w życiu Koła urozmaicają czas studiów i pozostają w pamięci na lata.
Politechnika Warszawska jest najlepszą uczelnią techniczną w Polsce, co potwierdza m.in. ranking szkół wyższych „Perspektywy”. Została założona w 1915r. przez gen. Hansa von Beselera. Już od ponad 100 lat kształci przyszłych inżynierów na dziewiętnastu wydziałach znajdujących się w Warszawie i w Płocku. Absolwenci Politechniki Warszawskiej, ze względu na swoje solidne wykształcenie, są najchętniej wybierani przez pracodawców. Uczelnia ta daje niezbędne narzędzia, jakimi są wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności. Zapewnia możliwości szerokiego rozwoju poprzez wspieranie ponad stu kół naukowych. Dzięki temu studenci mogą brać udział w wielu konkursach i zawodach o randze nie tylko krajowej, ale także międzynarodowej. Idealnym przykładem są zawody pojazdów elektrycznych w Limoges we Francji czy Shell Eco-marathon.
Wydział MEiL to najstarsza i największa instytucja w Polsce kształcąca w zakresie lotnictwa i energetyki. Powstał w 1960 jako fuzja dwóch ówczesnych Wydziałów: Lotniczego i Mechaniczno- Konstrukcyjnego. Obecnie w jego skład wchodzi Instytut Techniki Cieplnej oraz Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej. Studenci mają możliwość rozwoju w zagadnieniach związanych z termodynamiką, mechaniką, aerodynamiką oraz w szeroko pojętej energetyce i lotnictwie. Absolwenci MEiLu są świetnie wykształconymi inżynierami. Duża w tym zasługa kadry dydaktycznej, która potrafi z pasją nauczać swoich dziedzin. W czasie wolnym studenci mogą zaangażować się w działalność jednego z piętnastu kół naukowych, działających przy Wydziale. Ze względu na ich różnorodność każdy znajdzie tutaj coś interesującego. Jednym z nich jest Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej odpowiedzialne za powstanie odwiedzonego portalu.
Jest to jeden z dwóch instytutów tworzących Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, został założony przez profesora Bohdana Stefanowskiego. W jego skład wchodzi pięć zakładów: Chłodnictwa i Energetyki Budynku, Termodynamiki, Maszyn i Urządzeń Energetycznych, Racjonalnego Użytkowania Energii oraz Silników Lotniczych. Do najważniejszych kierunków działalności naukowo-badawczej należą m.in. chłodnictwo i klimatyzacja, gospodarka energetyczna, inżynieria jądrowa, badanie procesów spalania i wybuchów, wymiana ciepła, źródła i przetwarzanie energii, oraz fizyka plazmy. Młodzi inżynierowie energetycy zdobywają w murach Instytutu niezbędne zdolności analityczne, umiejętności oraz wiedzę ekspercką, dzięki której są uważani za jednych z najbardziej wykwalifikowanych specjalistów w swojej dziedzinie.